Informacje

Tak się bawi, tak się bawi Dębowiec!

Po raz pierwszy samorząd gminy Dębowiec zorganizował dla mieszkańców dwudniową imprezę pod hasłem „Dni Dębowca”. Okazja do świętowania była w tym roku wyjątkowa, ze względu na przypadającą 660-rocznicę nadania miejscowości praw miejskich magdeburskich przez króla Kazimierza Wielkiego.

W sobotę odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Dębowiec z udziałem zaproszonych prelegentów i gości. Podczas spotkania w niedawno odnowionej sali posiedzeń Urzędu Gminy, zaproszeni goście przedstawili historię miejscowości, jak również zaprezentowano niedawno wydaną publikację autorstwa księdza Piotra Jamioła MS. Wójt gminy Zbigniew Staniszewski przekazał również Gwardii Dębowieckiej nowy sztandar i orła – symbol tej organizacji. Złożono również kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a zaproszeni goście zwiedzili miejscową Izbę Pamięci, w której przechowywane są pamiątki związane z historią Dębowca.

W drugi dzień odbyły się dożynki gminne, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dębowca. Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym na miejscowy stadion, gdzie odbyła się msza święta dożynkowa.

Na uroczystość przyjechały wszystkie koła gospodyń wiejskich z naszego terenu. Przede wszystkim bazujemy na osiągnięciach artystycznych z dziedziny literatury, ale i plastyki z terenu naszej gminy. Jedyną taką różnicą była orkiestra dęta z Gorlic, która nas trochę zasiliła, bo swojej orkiestry jeszcze nie mamy. – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Po części oficjalnej przyszedł czas na dobrą zabawę. O dobrą atmosferę i wspaniałą zabawę zadbał znany jasielski konferansjer Waldemar Piórek, który zachęcał publiczność do wspólnego tańca i śpiewania. Na scenie odbyły się występy artystyczne, a wieczorem wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół HAPPY END. Wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie przyjechali do Dębowca, do późnych godzin nocnych zabawiał przy muzyce zespół BLUE SKY.

Takie imprezy są bardzo potrzebne, bo integrują całą społeczność. Mamy teraz kryzys finansowy i musimy inaczej popatrzeć na te imprezy. Staramy się pozyskiwać więcej sponsorów i mniej wydawać z własnego budżetu. Te, które już się wpisały w kalendarz naszych corocznych imprez to chcemy, żeby te imprezy zawsze się odbywały, były kontynuowane. Myślę, że mieszkańcy na to czekają. – podkreśla Zbigniew Staniszewski.

Wójt gminy zaprasza wszystkich na kolejne imprezy organizowane w Dębowcu i okolicach. W przyszły weekend do Woli Dębowieckiej przyjadą z całego województwa uczestnicy VIII Zlotu Samochodów Terenowych 4×4. Miłośników historii zapraszamy 30 sierpnia do Dębowca, gdzie nastąpi odsłonięcie pomnika poświęconego 70-rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei we wrześniu przewidziane są dwie większe imprezy: odsłonięcie wystawy poświęconej zamachom z 11 września na WTC oraz Spartakiada Sołectw w Foluszu.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE