Kultura | rozrywka | edukacja

Udane lato z Włóczykijem

Fot. MBP w Jaśle
Fot. MBP w Jaśle

Tegoroczna oferta wakacyjnych imprez przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle była bogata i atrakcyjna. Program, skierowany przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Jasła, zyskał uznanie dzięki wielkiej różnorodności form zajęć. Było głośne czytanie, warsztaty teatralne, zajęcia plastyczne, zabawy na świeżym powietrzu, warsztaty z bibułkarstwa, zabawy z chusta animacyjną, zagadki, kalambury oraz niezliczone konkursy.

Wakacje to dla najmłodszych przede wszystkim czas odpoczynku, przyjemności i bezkresnej zabawy. Wszelkie działania podjęte przez bibliotekarzy Oddziału dla Dzieci oraz trzech filii MBP w Jaśle miały to właśnie dzieciom zagwarantować. Dobra zabawa nie wykluczała zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, dlatego też przyjemne łączono z pożytecznym i we wszelkie propozycje zajęć wplatano odrobinę wiedzy. Tegoroczny wakacyjny cykl „Lato z Włóczykijem” poświęcony był serii książek o Muminkach oraz jej autorce – Tove Jansson (95 rocznica urodzin). Ponadto w każdy czwartek w Oddziale dla Dzieci spotykali się młodzi aktorzy i miłośnicy teatru . W trakcie cotygodniowych warsztatów uczestnicy ćwiczyli ładną wymowę, zdobywali informacje na temat teatru oraz przygotowali przedstawienie kukiełkowe.

25 sierpnia w holu biblioteki Teatrzyk Bajkowy (złożony z uczestników warsztatów teatralnych ) wystawił przedstawienie kukiełkowe „Kopciuszek”. Kukiełki i scenografię sami wykonaliśmy na zajęciach – chwaliła się jedna z młodych aktorek. – Na przedstawienie zaprosiłam moich rodziców i młodszego brata. Mama była ze mnie dumna, a brat w przyszłości tez chce zostać aktorem.

„Ogród w Dolinie Muminków”, „Największe sekrety Małej Mi”, „Włóczykij szuka przyjaciela”, „Kim jest Buka?” – to niektóre tematy zajęć, podczas których głośno czytane były książki Tove Jansson. Po wysłuchaniu czytanych fragmentów książek znalazł się czas na rozwijanie zdolności plastycznych, gry ruchowe oraz zabawy integracyjne. Na zajęciach manualnych, dzieci przy pomocy kredek, makulatury, skrawków materiałów, bibuły, masy solnej wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne. Powstały węże z gazet, rzeźby z ciastoliny i masy solnej, korale, latawce i papierowe modele samochodów. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty plastyczne z bibułkarstwa, podczas których wspólnie z Ewą Piekarską wykonały róże z krepiny. W trakcie zajęć uczestnicy rozwiązywali również wiele zagadek, krzyżówek, rebusów oraz wzięli udział w improwizowanych scenkach.

Bibliotekarze oprócz satysfakcji z przeprowadzenia udanej akcji w okresie wakacji, są pewni, ze tego rodzaju spotkania z dziećmi to najlepsza promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Większość uczestników po spotkaniach zwracała i wypożyczała kolejne książki, przeglądała młodzieżowe czasopisma oraz korzystała z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Marta Gąsiorowska | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE