Informacje

W Dębowcu odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterskich żołnierzy

W Dębowcu odsłonięto dzisiaj pomnik Żołnierzy 2 Kompanii „Dębowiec” Batalionu Obrony Narodowej „Jasło”. Obelisk zbudowany dla zachowania pamięci potomnych o bohaterskich czynach żołnierzy został usytuowany w jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów miejscowości, przy budynku starej szkoły (obecnie Posterunku Policji).

Uroczystość miała miejsce w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w 1939 roku i rozpoczęła cykl imprez upamiętniających to wydarzenie w powiecie jasielskim. Do Dębowca przyjechali dzisiaj przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe. Odsłonięcie obelisku zgromadziło również rodziny poległych żołnierzy oraz kilkuset mieszkańców samej miejscowości. Przy samym pomniku wartę honorową pełniło dwóch wojskowych.

Ważne jest podkreślenie wkładu naszych żołnierzy pochodzących z tego terenu, wkładu walki o wolność, ich poświęcenia. Jest ważne, abyśmy o tym pamiętali zarówno dlatego, że jest okrągła rocznica, ale również dlatego, że słyszymy głosy w Niemczech, w Rosji, które próbują fałszować naszą historię zwłaszcza dotyczącą wybuchu II wojny światowej. – powiedział Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Obelisk poświęcony żołnierzom Batalionu Obrony Narodowej usytuowany jest w centrum miejscowości. Miejsce zostało wybrane po konsultacjach z organizacjami społecznymi. Dzięki położeniu przy drodze głównej prowadzącej do Jasła i w tereny Magurskiego Parku Narodowego, więcej osób będzie mogło przystanąć na chwilę w tym miejscu i oddać hołd poległym żołnierzom walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny.

Takiego lepszego miejsca w gminie nie znaleźliśmy. Wydaje mi się, że to miejsce być może będzie trudne do przeprowadzenia uroczystości ze względu na skrzyżowanie, ale jednocześnie jest najbardziej uczęszczane tutaj w Dębowcu. – podkreśla Zbigniew Staniszewski.

O ważności podkreślania takich rocznic, które przypominają nam o trudnej historii, podkreślał w swoim wystąpieniu senator Stanisław Zając. Senator mówił o pamięci historycznej o wydarzeniach, które wpisują się w jej ważne karty.

Przypomnienie 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej jest takim zdarzeniem, o którym musimy mówić, o którym musimy pamiętać, ponieważ naszym obowiązkiem, ludzką powinnością jest oddanie czci tym wszystkim, którzy nie szczędzili życia, własnej krwi. To było to zdarzenie, które było na drodze do naszej niepodległości. Naszej niepodległości, która została tak brutalnie przerwana w 1939 roku i na którą czekaliśmy pod II wojnie światowej jeszcze blisko pięćdziesiąt lat. Wspomnienie tej historii jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia, ale i dla nas starszych. – powiedział Stanisław Zając.

Senator RP dodał również, że Dębowiec szczególnie wpisuje się w naszą wielką historię narodową poprzez żołnierzy 2 Kompanii Batalionu Obrony Narodowej. Ten pomnik jest jakby cząstką spłaty długu dla tych bohaterów naszej rodzinnej ziemi jasielskiej.

Z kolei wójt gminy Zbigniew Staniszewski powiedział, że Dębowiec zyskał kolejne miejsce pamięci narodowej, gdzie będą mogły się odbywać lokalne uroczystości patriotyczne i gdzie młodzież szkolna będzie przypominać sobie o ważnych dla Polski wydarzeniach.

Dla mnie bardzo jest ważne, jako nauczyciela, który zajmował się wychowaniem młodzieży, abyśmy mieli takie miejsce, gdzie będzie możliwe spotykanie się z młodzieżą, z mieszkańcami. Przypominanie o tej historii, aby o pamięci na pomniku budować przyszłość. Boje się, że świadomość wielu naszych rodaków, jest trochę za mała. Ważne jest w tym momencie, abyśmy przypominali te dramatyczne wydarzenia, ale jednocześnie piękne postawy naszych rodaków. – dodał Zbigniew Staniszewski.

Podczas odsłonięcia pomnika odbył się także Apel Poległych, złożono wiązanki kwiatów i oddano trzy salwy honorowe. Dzisiejsza uroczystość zakończyła się odsłonięciem wystawy ukazującej rys historyczny 2 Kompanii „Dębowiec” Batalionu Obrony Narodowej „Jasło”, zachowane materiały archiwalne oraz stare fotografie.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE