Kultura | rozrywka | edukacja

W poszukiwaniu sposobności kochania

Plakat
Plakat

W powieści „Pierwsza miłość” Sandor Marai podejmuje temat stary jak świat czyli miłość nauczyciela do uczennicy.

Autor maluje konterfekt nauczyciela łaciny, starzejącego się choć jeszcze w sile wieku. Przeżywanie pierwszej miłości jest dla bohatera wydarzeniem traumatycznym. Owo uczucie zmusza go do penetracji terenu całkowicie obcego, burząc jego dotychczasowe, pozornie ustabilizowane kawalerskie życie. Marai z właściwym dla swojej prozy flegmatyzmem, pokazuje etapy tego uczucia. „Zastanawiam się nad tym, jak marny jest człowiek. Zarówno w psie, jak i w Bogu szuka sposobności, aby móc kogoś kochać”. Nieumiejętność poradzenia sobie z miłością, nieuchronnie prowadzi do dramatu.

Sandor Marai, węgierski prozaik i jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Jego powieści to: „Krew Świętego Januarego”, „Żar” oraz „Dziennik” pisany w latach 1943-1989. Zmarł śmiercią samobójczą.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Dyskusja na temat książki odbędzie się 25 sierpnia (wtorek) 2009 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Serdecznie zapraszamy!

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE