Informacje

Wino, muzyka i śpiew czyli IV Międzynarodowe Dnia Wina Jasło 2009

W ostatni weekend sierpnia jedno z najpiękniejszych podkarpackich miasteczek zamieni się w stolicę wina, krainę tańca i śpiewu oraz miejsce spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej, smakoszy potraw regionalnych, a także wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą muzykę i zabawę. 29 – 30 sierpnia w Jaśle, już po raz czwarty, odbędą się Międzynarodowe Dnia Wina. Degustacja wielu gatunków win z różnych regionów Polski i Europy, prezentacja sprzętu winiarskiego, góralski rock oraz biesiada po polsku to jedne z atrakcji jakie czekają na uczestników tej wielkiej dwudniowej imprezy.

Wino tradycją regionu…

Historię wina z jasielskiego regionu zapoczątkował Roman Myśliwiec, który w 1982 r. na wzgórzach otaczających Jasło posadził winorośl i założył winnicę. W ślad za nim ruszył Wiktor Szpak, zakładając winnicę i choć początki były trudne, dziś są dumni z owoców swojej pracy, a wina które wytwarzają są bardzo wysoko oceniane w kręgach winiarskich. Aktywnie działając w Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia, swoim doświadczeniem pomagają stawiać pierwsze kroki początkującym winiarzom. Obecnie w okolicach Jasła znajduje się ok. 15 winnic. Wina w nich wyprodukowane będzie można skosztować podczas IV Międzynarodowych Dni Wina. Na jasielskim rynku w specjalnym pawilonie swoje wyroby zaprezentują winiarze z różnych regionów Polski i Europy. Będzie można posmakować nie tylko win pochodzących z terenów Jasła ale również m. in. z okolic Łańcuta, Strzyżowa, Rzeszowa, Czudca, Wadowic, Poznania, Sanoka, Jarosławia, Białegostoku, Zielonej Góry. Wśród zagranicznych wystawców swe wina zaprezentują winiarze z Gruzji, Węgier , Czech oraz Ukrainy. Dodatkową atrakcją będą prezentacje sprzętu winiarskiego. Ci którzy planują założenie własnej winnicy będą mogli skorzystać z porad i doświadczenia przedstawicieli Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Dla smakoszy regionalnych potraw…

Oprócz najlepszych win, będzie można zasmakować prawdziwej kuchni regionalnej. Najlepsze potrawy, dla wszystkich odwiedzających stoiska kulinarne, przygotują przedstawicielki okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie znanych na Podkarpaciu prozioków z masełkiem, pierogów z kaszą gryczana i kapustą, żuru z grzybami, kapusty ze grochem, bigosu, kaszy ze śliwami, oraz najlepszych wypieków, kołaczy z serem, pierników, makowców i wyśmienitych amoniaczków. Nie lada gratką dla najbardziej wybrednych podniebień będą wspaniałe kozie sery. Miłośnicy słodkiego miodu pszczelego będą mogli spróbować różnych jego rodzajów, a także nabyć kosmetyki wykonane na bazie tego naturalnego produktu.

Spotkanie ze sztuką ludową regionu…

Międzynarodowe Dnia Wina w Jaśle to nie tylko święto wina i winiarzy, to również święto ziemi jasielskiej, prezentujące jego kulturę, sztukę ludową, tradycje i zwyczaje. Podczas dwudniowej imprezy, na jasielskim rynku będzie można podziwiać rzeźby w drewnie, obrazy malowane na szkle, ręcznie wykonaną biżuterię, gliniane naczynia i inne wyroby ceramiczne oraz bogato zdobione tkaniny artystyczne. Wszystkie wyroby rękodzieła artystycznego będzie można również nabyć.

Miejsce spotkań wielu kultur

Podczas tegorocznych Dni Wina rozrywki na najwyższym poziomie dostarczą nam zespoły muzyczne i taneczne zarówno z Polski jaki i innych państw Europy. Pierwszego dnia imprezy usłyszymy biesiadę po Polsku w wykonaniu zespołu „3 +1″, a także muzykę regge, którą zagra grupa „Koniec Świata”. W drugi dzień Międzynarodowych Dni Wina bałkańską muzyką będzie nas bawił zespół Yaroslav. Wieczorem na scenie zagości, ciesząca się dużą popularnością w regionie „Kapela Pieczarków”, rozgrzewająca publiczność góralskim rockiem. Pierwszego oraz drugiego dnia imprezy wystąpią zespoły zaprzyjaźnionych z Jasłem miast partnerskich Węgier, Ukrainy, Czech oraz Słowacji. Czeka nas duża dawka folkloru i tańca rodem z Hodonína, Trebišova, Makó i Pragi. Zobaczymy węgierski, czeskie oraz słowackie tańce ludowe. Niespodzianką będą tańce irlandzkie w wykonaniu zespołu Artuš z Hodonína, oraz najlepsi cymbaliści z Czech.

Serdecznie zapraszamy!

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE