Kultura | rozrywka | edukacja

„Bohater naszych czasów – rotmistrz Witold Pilecki”

Zapowiedź spotkania (MBP)
Zapowiedź spotkania (MBP)

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na prelekcję Barbary Powroźnik, autorki wspomnień „Między nocą rozpaczy a świtem nadziei” oraz wydanej z Jerzym Bernhardtem „Idziem od Międzygórza poprzez Sybir, po Jasło i Olsztyn”.

Barbara Powroźnik już kilkakrotnie gościła w MBP, gdzie chętnie dzieliła się swoimi, niezwykle poruszającymi, syberyjskimi wspomnieniami.

Tym razem bohaterem jej opowieści będzie rotmistrz Witold Pilecki, który pozwolił się aresztować w czasie łapanki, aby dostać się do Auschwitz, zebrać informacje o funkcjonowaniu obozu i zorganizować wewnątrz ruch oporu. Był autorem pierwszych raportów o Holokauście.

Urodził się 13 maja 1901 r. w północnej Rosji, dokąd rodzina Pileckich została przesiedlona przez władze rosyjskie w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Jako żołnierz-uczeń w latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim i brał udział w niemal wszystkich ważniejszych bitwach z bolszewikami i Niemcami. Walczył w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Był założycielem i szefem sztabu Tajnej Armii Polskiej. Jako więzień obozu w Auschwitz zorganizował siatkę konspiracyjną – Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Za tę działalność otrzymał stopień rotmistrza. Był więziony w Ożarowie, stalagu w Lamsdorf i oflagu w Murnau. W 1947 r. aresztowany i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 r. roku rotmistrz został skazany na karę śmierci. Rewizja procesu i unieważnienie wyroku nastąpiło 1 października 1990 r. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Orderem Orła Białego.

W holu MBP prezentowana będzie wystawa obrazująca życie i działalność rotmistrza Pileckiego. Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów MBP w Jaśle i prywatnych zbiorów Barbary Powroźnik.

Prelekcja odbędzie się 15 września 2009 r. (wtorek) o godzinie 8.30 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE