Informacje

Cukrzyca jest chorobą dla rozsądnych

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad dwa miliony ludzi, ale tylko połowa z nich wie o swojej chorobie. Wprawdzie nie można jej wyleczyć, ale da się z nią normalnie żyć. Pod warunkiem, że przestrzega się poleceń lekarza. Główną bronią w walce z cukrzycą jest wiedza na temat jej objawów i sposobów leczenia. To dlatego często mówi się, że cukrzyca jest chorobą dla rozsądnych. Odpowiednio leczona pozwala chorym cieszyć się aktywnym życiem przez długie lata.

Przewlekłe zmęczenie, osłabienie i senność, spadek masy ciała mimo zwiększonego apetytu, silne pragnienie i częste oddawanie moczu to główne objawy, z którymi chorzy na cukrzycę zgłaszają się po raz pierwszy do lekarza. Zdarza się, choć rzadko, że cukrzycę wykrywa się przypadkowo, przy okazji innych badań.

Kazimierz Wawszczak Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Kazimierz Wawszczak.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Ma ona wiele postaci. Najpowszechniejsza jest cukrzyca typu II i I. Cukrzycę insulino zależną typu I poznaje się najczęściej u dzieci i młodych dorosłych. Wiąże się z brakiem wydzielania insuliny przez trzustkę. Hormon ten jest potrzebny, aby znajdująca się we krwi glukoza mogła dostać się do wnętrza komórek, dostarczając im niezbędnej energii. Kiedy brakuje insuliny, poziom glukozy we krwi wzrasta podczas, gdy cały organizm głoduje. Z tego powodu życie chorych na cukrzycę typu I jest uzależnione od regularnych wstrzyknięć insuliny. Cukrzyca typu II wiąże się z nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez trzustkę lub z niezdolnością komórek do jej wykorzystania. Określamy to jako insulino oporność. Rozpoznawana jest najczęściej u osób dorosłych, po pięćdziesiątym roku życia. – mówi Kazimierz Wawszczak, członek jasielskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Ryszard Olszowy. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Ryszard Olszowy, prezes jasielskiego koła PSD.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Oddział PSD liczy w Jaśle blisko 170 członków, jednak wielu chorych z różnych powodów, nie uczestniczy w aktywnym życiu stowarzyszenia. Głównym zadaniem organizacji jest przede wszystkim opieka i pomoc dla chorych na cukrzycę, edukacja, organizacja turnusów szkoleniowych i rehabilitacyjnych, organizowanie spotkań i pogadanek na temat cukrzycy, integracja środowiska chorych oraz organizowanie wycieczek krajoznawczych. Spotkania w klubie PSD przy ulicy 3-go Maja odbywają się w każdy czwartek (oprócz świąt) od godziny 14. Obecne władze koła stanowią: Ryszard Olszowy (prezes), Jan Ochwat (wiceprezes), Anna Martowicz (sekretarz), Kazimierz Wawszczak (skarbnik), Elżbieta Węgrzyn, Jadwiga Klata, Olga Kuzara, Stanisław Szudy (członkowie).

Informacje o cukrzycy są dostępne w prasie, radio, telewizji. Zaczyna się mówić o cukrzycy jako o epidemii XXI wieku. Ogromnie niepokojącym faktem jest to, że duża ilość ludzi nie wie, że choruje na cukrzycę. Cukrzyca nie leczona, czy zbyt późno wykryta, niesie ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Stąd tak ważne jest wczesne rozpoznanie oraz prawidłowe leczenie, co może uchronić chorego przed kalectwem. – zauważa Elżbieta Węgrzyn, członkini koła PSD w Jaśle.

Od osiemnastu lat, we wrześniu stowarzyszenie przygotowuje również okolicznościowe spotkanie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Podobne odbyło się dzisiaj w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, na które zostali zaproszeni członkowie koła, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawiciele Poradni Diabetologicznej, Medycznej Szkoły Policealnej oraz Stacji Dializ w Jaśle.

Uhonorowani odznaką

Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy nadał złotą odznakę „Zasłużony dla PSD” członkini jasielskiego koła Elżbiecie Węgrzyn (złotą odznakę). Jest ona członkiem koła od listopada 1998 roku, wcześniej pracowała jako pielęgniarka w Poradni Diabetologicznej. Chociaż sama nie choruje na cukrzycę, swoje doświadczenia zawodowe pragnęła przekazywać chorym, zapisując się do koła w Jaśle. Od jesieni 1998 roku jest członkiem koła PSD i ponownie wybrana do składu zarządu w kwietniu br. W sierpniu br. weszła w skład Zarządu Rejonowego PSD w Sanoku. W jasielskim oddziale jest też kronikarzem, zapisując najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Odznaką honorową „Zasłużony dla PSD” został odznaczony również Tadeusz Zięba. Członkiem jasielskiego koła jest od grudnia 1999 roku. Od początku angażował się w działalność stowarzyszenia. Jest niezwykle czynny i aktywny na spotkaniach i szkoleniach, zarażając swoją postawą innych. Pomaga w organizacji wycieczek dla członków stowarzyszenia. Pomimo obowiązków rodzinnych, zawsze znajduje czas na pracę społeczną w lokalu stowarzyszenia.

Stowarzyszenie uhonorowało również dyplomem uznania: Jolantę Krokowską (pracownik Urzędu Miasta w Jaśle) oraz Jadwigę Klata (członek PSD). Statuetka „Uścisk Dłoni”, przyznawana co roku przez Zarząd Powiatowy PSD w Jaśle dla firm i instytucji sprzyjającym diabetykom, trafiła do rąk przedstawicielek Poradni Diabetologicznej w Jaśle. Podczas dzisiejszego spotkania wręczono także dyplom Honorowego Prezesa dla Stanisława Gierlickiego, w podziękowaniu za ofiarną działalność na rzecz ludzi chorych na cukrzycę.

Logo terazJaslo.plDamian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE