Informacje

Druhowie z OSP Brzyska najlepsi podczas zawodów sportowo-pożarniczych

Na stadionie sportowym w Skołyszynie, w niedzielne popołudnie odbyły się V Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zawodom przyglądała się spora rzesza mieszkańców gminy Skołyszyn. Dla najlepszych drużyn przygotowano pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody.

W zawodach zorganizowanych przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jaśle, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle i Wójta Gminy Skołyszyn, wzięło udział dziewiętnaście drużyn: dziesięć w kategorii męskich drużyn pożarniczych, jedna w kategorii kobiecej drużyny pożarniczej i osiem w kategorii młodzieżowych drużyn pożarniczych (trzy dziewczęce i pięć chłopięcych). Do rywalizacji przystąpiło trzynaście jednostek OSP z: Brzysk, Skołyszyna, Dębowca, Warzyc, Pielgrzymki, Siedlisk Sławęcińskich, Krempnej, Łysej Góry, Kłodawy, Łajsc, Bieździedzy, Sieklówki oraz Grabaniny.

Zawody dzisiejsze odbywają się w dwóch konkurencjach. Jest to sztafeta oraz ćwiczenie bojowe. Sztafeta polega na pokonaniu odcinków toru, na którym ustawione są przeszkody. Przeszkody inne dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, inne dla grupy dorosłych. O końcowym wyniku decyduje nie tylko czas, a także precyzja ukończenia tych poszczególnych odcinków, czyli na przykład nie przewrócenie płotka, nie przewrócenie tyczek, nie wpadnięcie do rowu, który jest zaznaczony na płycie boiska. Ćwiczenie bojowe drużyn młodzieżowych polega na pokonaniu przeszkód, m.in. kładki, rozwinięciu linii wężowej, nalaniu wody do nalewaków, ułożeniu sprzętu na podeście. – powiedział mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

Z kolei drużyny męskie rywalizowały bardziej „ostro” w swoich konkurencjach. Tutaj do wykonania mieli rozwinięcie linii wężowej, podając prądy wody i przewracając pachołki. Również w tej konkurencji liczyła się precyzja, ponieważ za źle wykonanie któregoś z elementów naliczane były punkty karne, ujmowane w późniejszej klasyfikacji generalnej. Celem całych zawodów było podniesienie wyszkolenia oraz sprawności fizycznej strażaków młodzieżowych, a także strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jest to forma rywalizacji, która łączy Ochotnicze Straże Pożarne, daje możliwość rywalizacji tych drużyn. – dodaje Wacław Pasterczyk.

Wyniki końcowe zawodów:

SENIORZY:
I miejsce – Brzyska (104,9 pkt.)
II miejsce – Bieździedza (105,5 pkt.)
III miejsce – Pielgrzymka (105,9 pkt.)
IV miejsce – Siedliska Sławęcińskie (115,0 pkt.)
V miejsce – Kłodawa (117,9 pkt.)
VI miejsce – Krempna (125,6 pkt.)
VII miejsce – Łysa Góra (129,7 pkt.)
VIII miejsce – Łajsce (131,5 pkt.)
IX miejsce – Warzyce (146,3 pkt.)
X miejsce – Dębowiec (155,7 pkt.)

SENIORKI:
I miejsce – Sieklówka (172,3 pkt.)

MDP Chłopcy:
I miejsce – Pielgrzymka (1033,8 pkt.)
II miejsce – Skołyszyn (1019,2 pkt.)
III miejsce – Grabanina (963,7 pkt.)
IV miejsce – Brzyska (963,1 pkt.)
V miejsce – Warzyce (921,3 pkt.)

MDP Dziewczęta:
I miejsce – Brzyska (1031,9 pkt.)
II miejsce – Skołyszyn (999,9 pkt.)
III miejsce – Warzyce (964,6 pkt.)

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów V Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Skołyszynie, którymi byli: Sieć Jasielskich Sklepów MPM, Poszukiwania Nafty i Gazu sp. z o.o. Jasło, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Grupa LOTOS Jasło S.A., Starostwo Powiatowe w Jaśle, Bank Spółdzielczy w Bieczu, Urząd Gminy w Skołyszynie, Jasielski Dom Kultury, firma „Mały Strażak” oraz Fabryka Armatur JAFAR S.A.

Pod patronatem medialny portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE