Informacje

Gmina Skołyszyn wkrótce będzie miała swój herb

Dwa symbole na czerwonej tarczy. Po prawej stronie srebrny miecz o złotej rękojeści ze skrzyżowanymi dwoma kluczami barwy srebrnej i złotej, a po lewej lampa naftowa o złotym uchwycie i obręczach i czerwonym płomieniu w środku. Tak będzie wyglądał herb Skołyszyna, o który miejscowi samorządowcy starali się już od pięciu lat. Projekt nowego symbolu gminy został już pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jako pierwsi w Jaśle przedstawiamy, jak będzie wyglądał herb gminy Skołyszyn:

Herb gminy Skołyszyn

Symbolika srebrnego miecza przeciętego dwoma kluczami nawiązuje do herbu Benedyktynów z Tyńca, którzy w XII i XIII wieku byli założycielami kilku osad na terenie obecnej gminy Skołyszyn oraz ich właścicielem aż do początku XIX wieku. To tradycyjne symbole patronów tynieckiego klasztoru – śś. Piotra i Pawła. Obaj święci występują również w herbie sąsiedniego miasta Biecz, które było siedzibą królewskiego starostwa. Bieckiemu starostwu podlegało wówczas kilka wiosek obecnej gminy Skołyszyn. Przy tworzeniu herbu wzięto również pod uwagę, że śś. Piotr i Paweł są patronami miejscowego Kościoła.

Natomiast lampa naftowa konstrukcji Ignacego Łukasiewicza ma nawiązywać do naftowych tradycji gminy. To dzięki eksploatacji złóż ropy naftowej w dziewiętnastym i dwudziestym wieku rozwinęły się tereny wokół Skołyszyna. Czerwona tarcza, na której umieszczono oba symbole, jest z kolei utożsamiana z barwą królewską.

Skołyszyn był ostatnim samorządem gminnym w powiecie jasielskim, który nie posiadał własnego herbu. Gmina będzie miała wkrótce także oficjalną flagę, banner i pieczęć, zaakceptowane przez Komisję Heraldyczną w Warszawie. Symbole mogą być używane przez wszystkie jednostki organizacyjne gminy. Natomiast podmioty, które chciałyby je wykorzystać do celów komercyjnych, muszą mieć pozwolenie Rady Gminy.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE