Kultura | rozrywka | edukacja

I Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej za nami

Zespół ZARAZ z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach został laureatem I Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej, który odbył się w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu. Organizatorem przeglądu muzycznego był Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, przy współudziale Starostwa Powiatowego, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu oraz Rady Rodziców przy MDK. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Jasielski.

W pierwszej edycji Przeglądu wzięło udział dziesięciu uczestników (solistów oraz zespołów) z terenu powiatu jasielskiego oraz gorlickiego. Popisy wokalne młodych wykonawców oceniało profesjonalne jury w składzie: Sylwester Szweda (przewodniczący) – lider zespołu „U Pana Boga za Piecem”, który uświetnił swoim występem dzisiejszy wieczór, Ewa Grzebień (Jasielski Dom Kultury) oraz Paweł Oszajca (Państwowa Szkoła Muzyczna w Jaśle). Po wysłuchaniu wszystkich konkursowych wystąpień, postanowiono przyznać sześć dyplomów za udział, jedno wyróżnienie oraz trzy główne nagrody. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi ZARAZ (Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach) w składzie: Łukasz Staniszewski (gitara), Marek Rotko (gitara plus wokal), Michał Szufa (gitara basowa). Fundatorami nagród dla uczestników byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Sklep Muzyczny „Monaliza” z Jasła.

Przypomniały mi się dawne, młode lata, gdy miałem więcej czasu na chodzenie po górach, na śpiewanie piosenek turystycznych. Wiele piosenek, które tutaj usłyszałem, to słyszałem je trzydzieści kilka lat temu, gdy sam wędrowałem po beskidzkich szlakach, jak również po wielu innych szlakach górskich. Dopóki będę mógł, to będę wspierał tą imprezę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie większe zainteresowanie, chociażby z tego względu, że rozgłos o tym festiwalu pójdzie w świat, pójdzie w powiat, również w sąsiednie powiaty i zyskamy więcej uczestników. Tu chodzi właśnie o taką atmosferę prawdziwych turystów i myślę, że w tej przepięknej scenerii Folusza udało nam się tą atmosferę wypracować. – powiedział Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Drugie miejsce przypadło zespołowi DYSONANS (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach) w składzie: Angelika Zagórska, Martyna Mastej, Joanna Strach (wokal), Andrzej Kolbusz, Marcin Gajda, Mateusz Jałowiec (gitara), natomiast trzecie miejsce zajął zespół BEZ NAZWY (Zespół Szkół w Trzcinicy) w składzie: Ewelina Kmiecik, Aneta Konopka, Anna Białas (wokal), Andrzej Poliwka (gitara plus wokal). Wyróżnienie otrzymał zespół WATRA (Społeczne Ognisko Muzyczne w Jaśle). Natomiast dyplomy za udział wręczono: Arkadiuszowi Obrzutowi (LO w Grybowie), Michałowi Klusce (MDK w Jaśle), Arturowi Setlakowi (Folusz), zespołowi ALTER (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Angelice Szmyd i zespołowi MORIA (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle) oraz zespołowi drużyny harcerskiej „Wilki” z Kołaczyc.

Nagrodę indywidualną w postaci gitary ufundowanej przez Sklep Muzyczny „Monaliza” z Jasła otrzymała Angelika Szmyd z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Chcemy, aby w plan naszych działań na stałe wpisała się piosenka turystyczna i poetycka, gdyż sprzyjają temu walory przyrodnicze. Chcemy także promować postawy proekologiczne, wpajać dzieciom od najmłodszych lat ochronę środowiska. Uczestnicy tych naszych działań mogli w pełni i świadomie korzystać z tego, co tutaj się znajduje. W parku nadal trwa inwestycja i będziemy tutaj mieli jeszcze więcej ciekawych atrakcji. W parku znajduje się część edukacyjna, a także część rekreacyjna, gdzie dzieci mogą korzystać z urządzeń zabawowych. Zapraszamy dzieci wraz z rodzinami, mogą tutaj wszyscy spełnić wolny czas. – podkreśla Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Przeglądowi towarzyszyła konferencja naukowa „Walory przyrodnicze i turystyczne Beskidu Niskiego na podstawie ścieżki przyrodniczej Dolina Kłopotnicy”, adresowanej do nauczycieli z terenu powiatu jasielskiego. Spotkanie dotyczyło możliwości korzystania z nowo otwartego Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w celu organizowania lekcji przyrody i biologii. Z referatami wystąpili przedstawiciele Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle, Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach oraz Magurskiego Parku Narodowego. Honorowy patronat nad konferencją objął Starosta Jasielski, natomiast partnerem wydarzenia była Grupa LOTOS S.A.

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE