Informacje

Miejskie uroczystości 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 roku, w kilka dni po napadzie na Polskę nazistowskich Niemiec, naród Polski otrzymał cios w plecy ze strony Armii Radzieckiej. To właśnie wtedy rozegrały się tragiczne dzieje, kiedy tysiące Polaków zginęło zamordowanych przez NKWD w lasach Katynia, Charkowa, Miednoje czy innych miejscach kaźni. Zginęli tylko dlatego, że ich ukochaną Ojczyzną była Polska. Pamięć o trudnych wydarzeniach z dziejów naszego narodu starają się przypominać co roku członkowie Związku Sybiraków.

Zarząd Koła Terenowego Związku Sybiraków w Jaśle oraz Burmistrz Miasta Jasła przygotowali dzisiaj uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Sybiraków oraz poległych na Wschodzie, odprawiona w Kościele OO. Franciszkanów. Po niej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim, odbył się Apel Poległych, odczytany przez harcmistrza Jacka Smolika z I Szczepu „Orląt” im. Janka Bytnara „Rudego”. Przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych oraz szkół z terenu miasta złożyli wiązanki kwiatów.

Pamięć o tamtych dniach na wszelki sposób była wyciszana, a wręcz zabraniano o tym mówić. Dlatego też tak ważna jest pamięć o tych chwilach. Są wśród nas ludzie, którzy akurat tamte dzieje pamiętają i są w stanie nam pamięć o tamtych dniach przypominać. Na dzień dzisiejszy, dzięki działaniom wielu historyków, dzięki działaniom między innymi Instytutu Pamięci Narodowej, możemy poznawać historię tamtych dni. Dlatego cieszmy się, że na tą chwilę możemy głośno mówić o wydarzeniach tamtych dni. – powiedział Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Wydarzenia sprzed 70-ciu lat, które na zawsze wpisały się w tragiczne losy naszej Ojczyzny, przypomniał prezes Związku Sybiraków w Jaśle Władysław Kuźma. Na zakończenie wieczornych uroczystości Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta odegrała hymn Sybiraków.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE