Informacje

Młodzieży należy przypominać pamięć o tamtych latach i ludziach

W Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Staszica w Jaśle w południe odbyły się powiatowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miejsce uroczystości zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ placówka od dawna nosi imię Bohaterów Września 1939 roku. Z okazji tragicznej rocznicy i rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyła się wyjątkowa akademia z udziałem uczniów, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości.

Uroczysta akademia przypomniała zgromadzonym zmagania żołnierza polskiego z hitlerowskim i stalinowskim najeźdźcom. Siedemdziesiąt lat temu rozpoczęła się wojna obronna Polski, najpierw przeciwko jednemu, a po 17 września dwóm sprzymierzonym wrogom. W tym dniu dla Europy i reszty świata rozpoczęła się II wojna światowa.

Westerplatte, gdzie wszystko się zaczęło. Hel, Warszawa, Oksywie, bitwa nad Bzurą i wiele innych miejsc, gdzie mimo przewagi militarnej najeźdźcy Polacy wykazywali się bohaterstwem i determinacją w obronie Ojczyzny. 17 września bez wypowiedzenia wojny na teren Polski wkraczają oddziały Armii Radzieckiej, zadając cios w plecy próbującym ustawić szyki obronne Armii Polskiej. Dowództwo zakazuje walki, ale do potyczek granicznych i tak dochodzi. Jest to jednak koniec nadziei na obronę. Tysiące żołnierzy i oficerów trafia do niewoli niemieckiej i sowieckiej. Dla tych ostatnich kończy się to tragicznie w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach straceń polskich oficerów. – mówił podczas uroczystości Grzegorz Zięba, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

Dyrektor placówki dodał również, że należy oddać hołd wszystkim tym, którzy za obronę ojczystej ziemi złożyli ofiarę w postaci życia. Naszym patriotycznym obowiązkiem jest dzisiaj pamiętać, upamiętniać i przekazywać młodemu pokoleniu o tamtych latach i ludziach, bohaterach Września 1939 roku.

W swoim wystąpieniu starosta jasielski podkreślił, że musimy pamiętać o tym, że czas terroru, bestialskich mordów i niespotykanego wcześniej na tak dużą skalę zwyrodnienia ludzkiego, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, to również czas naszych narodowych bohaterów. To oni oddali swoje życie obronie niepodległości Polski.

Dzisiaj jest nasz święty obowiązek, aby pamięć o tych bohaterach pielęgnować i pielęgnować również pamięć o tych wydarzeniach. Dzisiaj naocznych świadków tych wydarzeń jest niestety coraz mniej. Czas upływa i my mamy obowiązek przekazywać światu prawdę o tych wydarzeniach i mówić, kto był sprawcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Również wasz obowiązek, drodzy młodzi ludzie, aby nie przechodzić obojętnie wobec prób fałszowania tej historii i zawsze głośno na takie próby reagować. – powiedział Adam Kmiecik.

Dzisiejsza uroczystość zapisze się wielkimi zgłoskami na historycznych kartach szkoły. Od roku szkolnego 2009/2010 placówka zmieniła nazwę z Zespołu Szkół nr 1, na Zespół Szkół Technicznych. Nowa nazwa oddaje jej charakter i perspektywę rozwoju.

Jesteśmy szkołą kształcącą młodzież w ściśle technicznych zawodach: elektrycznych, mechanicznych i informatycznych. Będziemy się starali nadal proponować młodzieży nowe i atrakcyjne kierunki kształcenia technicznego. Dzięki decyzji Zarządu Powiatu szkoła otrzymała w tym roku środki finansowe pozwalające wykonać remonty korytarzy, wymienić stare okna i drzwi na nowe. Tak więc nowy rok szkolny rozpoczynamy z nową nazwą, w świeżo odremontowanym budynku, co mam nadzieję poprawi warunki pracy uczniów i nauczycieli. – powiedział Grzegorz Zięba.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: starosta jasielski Adam Kmiecik, wicestarosta Witold Lechowski, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, etatowy członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś, komendant powiatowy Policji mł. insp. Robert Woźnik, komendant powiatowy PSP st. bryg. Wiesław Latoszek, o. gwardian Krzysztof Kozioł, dyrektorzy szkół średnich z powiatu jasielskiego wraz z pocztami sztandarowymi, uczniowie szkoły, ich rodzice oraz grono pedagogiczne placówki.

Akademię zakończyła prelekcja Mariusza Świątka, historyka z Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz występy młodzieży szkolnej, inscenizujące wydarzenia września 1939 roku.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button