Kultura | rozrywka | edukacja

Muzyczna lekcja historii w JDK (zapowiedź)

Na koncert „Warszawo ma”, upamiętniający 65-rocznicę trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego, zaprasza w przyszły piątek (2 października br.) o godz. 12 i 17, Jasielski Dom Kultury.

Wystąpią zespoły wokalne, soliści i recytatorzy JDK, którzy zaprezentują, bardziej i mniej popularne piosenki oraz wiersze, poświęcone walczącej stolicy, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Antoniego Słomińskiego i Janusza Kozłowskiego oraz utwory nieznanych poetów. Znajdą się wśród nich również melodie popularne w okresie międzywojennym, z nowymi, ułożonymi w okresie okupacji tekstami, w tym piosenki znane starszemu pokoleniu m.in. ze słynnego filmu „Zakazane piosenki”.

Większość dzieci nie zna tych piosenek, dlatego postanowiliśmy je przypomnieć przy okazji obchodów 65 rocznicy Powstania Warszawskiego – mówi Ewa GrzebieńTo muzyczna lekcja historii i patriotyzmu.

Koncert przeplatany będzie multimedialnymi pokazami zdjęć z trwającego od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku powstania oraz fragmentami kronik filmowych, obrazującymi wybuch i przebieg walk oraz życie powstańców.

Ogółem w koncercie wystąpi około 40 wykonawców: uczniów z Jasła i okolic, przygotowanych przez Ewę Grzebień i Heleną Gołębiowską. Wstęp wolny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE