Informacje

Nie bójmy się ratować ludzkiego życia

Jak ważne jest posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży, przekonywali dzisiaj organizatorzy happeningu z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który odbył się na terenie Gimnazjum nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Jaśle. Uczestnicy spotkania mieli również okazję do obejrzenia pokazu udzielania pomocy przez wykwalifikowane służby ratownicze, które na co dzień ratują życie i zdrowie ludziom poszkodowanym w wypadkach.

Polski Czerwony Krzyż w 2004 roku włączył się obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w rejonie jasielskim, ustanowiony w krajach Unii Europejskiej. Organizacja od lat propaguje ideę udzielania pierwszej pomocy przez dorosłych oraz młodzieży, poprzez organizację różnego rodzaju szkoleń i kursów, które kończą się egzaminem i certyfikatem potwierdzającym nabytą wiedzę i umiejętności.

Podczas dzisiejszego happeningu odbył się pokaz umiejętności wykwalifikowanych służb ratowniczych. Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć pokaz gaszenia pozorowanego pożaru oraz akcję ratowania poszkodowanego w wypadku samochodowym, przy użyciu specjalistycznych urządzeń, które są w posiadaniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Jasła. Prezentacja wypadła bardzo realistycznie ze względu na to, że Pogotowie i Straż Pożarna zostały wezwane do prawdziwego wypadku drogowego, który miał miejsce przed południem w Krajowicach.

Organizatorami imprezy byli: Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle oraz Gimnazjum nr 1, przy pomocy: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej, Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego oraz Zespołowi Szkół Technicznych w Jaśle.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE