Kultura | rozrywka | edukacja

Nie było czasu na nudę w wakacje

Fot. JDK
Fot. JDK

Jaślanie spędzający wakacje lub ich część w mieście, mieli szansę nie nudzić się dzięki bogatej ofercie, jaką na okres kanikuły przygotował Jasielski Dom Kultury. Propozycje były tak różnorodne, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a duże imprezy plenerowe i niektóre zajęcia organizowane przez instruktorów JDK przyciągnęły nie tylko mieszkańców miasta i najbliższych okolic. Z oferty skorzystały tysiące osób.

Jak zwykle wielką popularnością cieszył się organizowany od dwóch lat w wakacyjne weekendy cykl imprez pod wspólnym hasłem „Park Sztuk Rozmaitych”. Tym razem JDK zaprosił na koncert znanej przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”, koncert Kwintetu Saksofonowego „Saxyma”, spektakl „Falko Show” teatru Animacji Krzysztofa Falkowskiego, interakcje z udziałem publiczności i spektakl krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop „Serce Don Juana” oraz interaktywną instalację dla dzieci i dorosłych „Port Magiczny” w wykonaniu krakowskiego Teatru Ulicznego Wagabunda. Koncerty i przedstawienia, organizowane w Parku Miejskim, przyciągały liczną widownię nawet, gdy nie dopisywała pogoda.

Bywało też bardzo wesoło na rynku, gdzie zorganizowanych zostało kilka koncertów, a w ostatni weekend wakacji odbyły się IV Międzynarodowe Dni Wina. Pierwszy wakacyjny koncert na rynku dali uczestnicy Letnich Warsztatów Wokalnych „Poznaj swój głos”. Dzień później, w ramach IV Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”, na plenerowej scenie wystąpiła grupa Bałkan Rom z Bułgarii oraz zespół Iło Cyganów Syberyjskich z Rosji. Setki widzów obejrzały na ustawionym w rynku telebimie, bezpośrednią transmisję występu pochodzącego z Jasła Mateusza Mijala w Operze Leśnej w Sopocie. Mateusz walczył tam o statuetkę Polskiego Hitu Lata 2009 (wszedł do finałowej trójki). Impreza została wzbogacona o występ na żywo zespołu „Zabili mi żółwia”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się imprezy przygotowane przez JDK specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Zapoczątkowane w ubiegłym roku i bardzo dobrze przyjęte przez najmłodszych i ich opiekunów „Wakacyjne Czwartki Artystyczne”, w tym roku odbyły się na kolejnych czterech osiedlach: Niegłowice, Brzyszczki, Bryły i Sobniów. Łącznie wzięło w nich udział około 300 dzieci. Wszystkie znakomicie się bawiły w towarzystwie aktorów z teatru Bajlandia, opowiadających bajki i wesołe historyjki oraz organizujących gry ruchowe i konkursy plastyczne oraz instruktorów JDK.

Dla pasjonatów śpiewu zorganizowane zostały Letnie Warsztaty Wokalne „Poznaj swój głos”, a dla miłośników nowoczesnego tańca – Letnie Warsztaty Taneczne. Uczestnicy warsztatów wokalnych mieli okazję – czasami po raz pierwszy w życiu – zaśpiewać z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu pod kierunkiem Wojciecha Nowickiego i nauczyć się poruszania po scenie pod okiem Katarzyny Korony, instruktorki tańca w JDK. Prowadząca zajęcia wokalne Magdalena Skubisz, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, bardzo wysoko oceniła poziom przygotowania warsztatów.

Warsztaty tańca, które początkowo miały trwać 2 dni, przedłużono o kolejne dwa, ze względu na dużą ilość chętnych. W prowadzonych przez Katarzynę Koronę zajęciach w rytmach hip hopu i house’u, ostatecznie wzięły udział cztery 20-osobowe grupy młodzieży. Wśród uczestników byli nie tylko młodzi ludzie z Jasła i okolic, ale nawet z Bieszczadów.

Przez całe wakacje czynna była Galeria Jasielskiego Domu Kultury. W lipcu można było oglądać wystawę „Motywy religijne w pracach uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie”, przygotowaną z okazji obchodzonego w bieżącym roku przez szkołę jubileuszu 30-lecia istnienia. W sierpniu wystawiane były prace pochodzącego z Jasła Bolesława Deisenberga (1929-2003), malarza, grafika, cenionego kopisty, od 1963 roku mieszkającego w Tczewie, ale do końca życia związanego z Podkarpaciem.

Wakacyjne atrakcje przeszły już do historii, ale propozycje JDK na nowy rok artystyczny są nie mniej interesujące. (Szczegóły wkrótce na stronie www.jdkjaslo.pl)

Chcieliśmy, żeby miasto żyło kulturą także podczas wakacji, dlatego cieszy mnie fakt, że z artystycznych propozycji Jasielskiego Domu Kultury korzystało tak liczne grono odbiorców. To dla mnie i moich współpracowników wielka radość i przyjemność, i dobry prognostyk na rozpoczynający się sezon artystyczny – mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE