Informacje

Nielegalny alkohol i papierosy na targowisku

Strażnicy graniczni podczas kontroli na placu targowym w Jaśle wylegitymowali 39-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna oferował kupującym alkohol i papierosy pochodzące z przemytu zza wschodniej granicy. Towar przepadł, a „trefnego” handlarza czekają spore kłopoty.

Jak poinformował nas mjr SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze odnaleźli na zapleczu straganu 320 paczek papierosów i 42 litry spirytusu z ukraińskimi znakami akcyzy skarbowej. Nielegalny towar był ukryty w torbach z odzieżą. Papierosy i alkohol pochodzące z przemytu zostały przekazane do Urzędu Celnego w Krośnie, a wobec handlarza wszczęto postępowanie karno-skarbowe.

Podstawa prawna (na podstawie danych z KOSG):
Art. 65. § 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 lub 64, lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby lub opakowania z tymi wyrobami przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, jeżeli ich rodzaj, ilość lub wartość wskazują na zamiar wprowadzenia do obrotu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe, o których na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że stanowią przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 lub 64, lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby lub opakowania z tymi wyrobami przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, jeżeli ich rodzaj, ilość lub wartość wskazują na zamiar wprowadzenia do obrotu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 4. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE