Kultura | rozrywka | edukacja

Polskie monety i medale na wystawie w Muzeum w Trebiszowie

3 września 2009 r. w Vlastivednem Muzeum w Trebiszowie na Słowacji miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Polskie monety i medale ze zbiorów jasielskich numizmatyków”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Jaśle i Koło Numizmatyczne Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle.

Na wystawie zaprezentowane są polskie monety obiegowe i okolicznościowe wydane w latach 1966 – 2009 oraz medale wydane przez jasielskie Koło PTN a także inne, m. innymi z tzw. serii królewskiej oraz upamiętniające różne wydarzenia historyczne oraz wielkie postaci z historii Polski.

Ekspozycja monet i medali prezentuje się imponująco. Rozpoczyna ją gablota ukazująca najstarsze formy pieniądza na świecie, a w następnych prezentowane są grupy monet i medali polskich z takich tematów jak: Jan Paweł II, Poczet Królów i Książąt Polskich, Wielcy Polacy, Polscy Badacze i Odkrywcy, Polscy Malarze XIX/XX wieku, Historia Jazdy Polskiej, Polacy na Frontach II Wojny Światowej, Ochrona Środowiska, Zwierzęta Świata, Letnie i Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Polski Rok Obrzędowy, Zamki i Pałace w Polsce, Historia Złotego oraz monety z innych dziedzin, upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, społeczne i kulturalne.

Wystawie towarzyszą wydawnictwa opracowane i wydane przez Muzeum Regionalne w Jaśle i Koło PTN w Jaśle, między innymi: folder przedstawiający w formie artystycznej historię i piękno monet, folder – składanka w języku słowackim, bezpośrednio dotyczący eksponowanych na wystawie monet, karta pocztowa wydana z okazji tej wystawy oraz okolicznościowy datownik.

Oprócz tego na wystawie można zobaczyć różne okolicznościowe wydawnictwa jasielskiego Koła PTN pochodzące z lat poprzednich, tj. kroniki jubileuszowe, karty pocztowe, żetony, banknoty z nadrukami i inne.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział jej organizatorzy: Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle – Alfred Sepioł , Prezes Koła PTN w Jaśle – Janusz Burbelka oraz Stanisław Midura – dokumentalista z jasielskiego Muzeum. Uroczystość otworzył Dyrektor Vlastivednego Muzeum w Trebiszowie – Juraj Žadansky, przedstawiając cel zorganizowania tej wystawy oraz podkreślając już 19-letnią współpracę z Muzeum Regionalnym w Jaśle. Następnie głos zabierali: Dyrektor jasielskiego Muzeum – Alfred Sepioł, Prezes Koła PTN w Jaśle – Janusz Burbelka oraz Zastępca Burmistrza Miasta Trebiszów – L.Petrowič. Spośród licznie przybyłych na wernisaż gości z Polski, głos zabierali numizmatycy: Józef Biernacki z Jasła i Zdzisław Gil z Krosna.

W czasie uroczystego otwarcia wystawy w Sali Lustrzanej trebiszowskiego Muzeum Prezes Koła PTN w Jaśle – Janusz Burbelka wręczył okolicznościowe medale z wizerunkiem patrona Koła dr Stanisława Kadyiego dla Muzeum w Trebiszowie i jego dyrektora Juraja Žadanskyego, Burmistrza Miasta Trebiszow oraz artystów plastyków szczególnie zasłużonych dla współpracy między muzeami w Jaśle i Trebiszowie: rzeźbiarza – Arpada Račko oraz malarzy: Ludmiły Lakomej – Krausovej i Štefana Bubana.

Wystawa monet i medali ze zbiorów jasielskich numizmatyków jest pierwszą zagraniczną wystawą Koła PTN w Jaśle. W jej wernisażu oprócz miejscowych, trebiszowskich numizmatyków oraz artystów plastyków i ludzi kultury z Trebiszowa i innych słowackich miast, wzięła także udział duża grupa numizmatyków z Polski, między innymi z Jasła, Krosna, Rzeszowa i Łańcuta.

Prezentacja polskich monet i medali na tej wystawie to nie tylko promocja polskiej historii i sztuki, lecz także promocja działalności kulturalnej jasielskich pasjonatów, którzy swoją aktywnością przyczyniają się do promocji Jasła na Słowacji.

SERWIS FOTO – zdjęcia Stanisław Midura:

Alfred Sepioł | Muzeum Regionalne w Jaśle

Back to top button