Informacje

Poświęcenie sztandaru Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaśle

Poświęcenie sztandaru przez biskupa Edwarda Białogłowskiego. Fot. UMJ
Poświęcenie sztandaru przez biskupa Edwarda Białogłowskiego.
Fot. UMJ

25 września br. w Komańczy odbyło się spotkanie Szkół, noszących imię ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyła w nim również Szkoła Podstawowa Nr 11 z osiedla Gamrat w Jaśle, która również nosi imię kardynała. Podczas uroczystej Eucharystii przed Klasztorem Sióstr Nazaretanek ks. bp Edward Białogłowski poświęcił nowy sztandar jasielskiej szkoły.

25 września 1953 r., to dzień aresztowania i uwięzienia Kard. Stefana Wyszyńskiego. Od kilku lat nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię tego Sługi Bożego spotykają się w Komańczy, w miejscu internowania, aby w ten wrześniowy dzień wspólnie modlić się o jego beatyfikację, zastanawiać nad słowami Prymasa, zadumać się nad znaczeniem Jego cierpienia, odosobnienia, wyrzeczeń. Jest to również okazja do odpoczynku i wyciszenia się, podziwiania piękna i majestatu bieszczadzkiej przyrody.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 18 szkół z Podkarpacia i Małopolski noszących imię ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Po zgromadzeniu się wszystkich przedstawicieli szkół prymasowskich wraz z pocztami sztandarowymi, przed Klasztorem Sióstr Nazaretanek w Komańczy odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. W wygłoszonej homilii, ks. bp zwrócił uwagę na przesłanie, jakie całym swoim życiem przekazał nam Prymas Tysiąclecia:

Nie ulega wątpliwości, że cierpienie ma moc, bo przecież Pan Jezus zbawił świat przez mękę i śmierć na krzyżu. Co więcej mówił, że uczniem jego są ci, którzy biorą krzyż i go naśladują, którzy nie boja się krzyża, nie boją się doświadczenia i trudu(…)Tak przyjął również krzyż Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, kiedy powtórzył słowa apostołów „Non Possumus”. Boga trzeba bardziej słuchać niż ludzi, z Bogiem trzeba się bardziej liczyć niż z ludźmi, dlatego w swoim zawołaniu miał słowa „Soli Deo”, samemu Bogu będę służyć.

Po Mszy Św., po raz pierwszy w historii spotkań w Komańczy, nastąpiło poświęcenie sztandaru jasielskiej „jedenastki”, która dołączyła do rodziny szkół imienia Kardynała Wyszyńskiego. Szkoła ta obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia.

Uroczystość, którą dzisiaj przeżywamy dostarcza nam wielu wzruszeń. Poświęcenie sztandaru dla każdej szkoły jest bardzo ważnym wydarzeniem. Cieszymy się tym bardziej, że uroczystość poświęcenia sztandaru mam miejsce w Komańczy, miejscu, które tak mocno wpisało się w życie naszego patrona, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziękujemy Siostrom Nazaretankom za gościnę. Wdzięczni również jesteśmy przedstawicielom władz oświatowych, samorządowych, wojewódzkich, którzy zaszczycili nas swoja obecnością. – powiedziała Teresa Fortuna, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaśle.

Oprócz uczniów i nauczycieli szkół Prymasowskich w spotkaniu wzięli również udział m. in.: Senator RP – Stanisław Zając, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, Wójt Gminy Komańcza Stanisław Bielawka oraz przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Organizatorami spotkania są Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Małopolskim.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE