Informacje

Prezydencki minister o kryzysie gospodarczym w samorządzie lokalnym

Paweł Wypych. Fot. Damian Palar
Paweł Wypych.
Fot. Damian Palar

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Wypych rozmawiał w poniedziałek z jasielskimi samorządowcami, przedsiębiorcami, dyrektorami instytucji społeczno-zdrowotnych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat problemów, jakie w związku z wszechobecnym kryzysem gospodarczym czekają nas w przyszłym roku. Prezydencki minister podkreślił, że może to być trudny rok budżetowy dla lokalnych samorządów.

Na poniedziałkowym spotkaniu w jasielskim Starostwie Powiatowym byli obecni dyrektorzy: Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle oraz Zarząd Powiatu, burmistrz Jasła, wójtowie okolicznych gmin, radni powiatowi, senatorowie Stanisław Zając i Zdzisław Pupa, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Debata dotyczyła problemów z jakimi w czasie kryzysu borykają się samorządy lokalne.

To nie jest rozmowa dla rozmowy. To jest też kilka rzeczy, które ja będę mógł przekazać panu prezydentowi i nie ukrywam, że ta rozmowa jest dla mnie ewidentnie potwierdzeniem niektórych propozycji, które chcielibyśmy przedstawić panu prezydentowi tak, żeby złożył własne propozycje legislacyjne w tym zakresie. To może dotyczyć zarówno kwestii funkcjonowania związków zawodowych, to jest też propozycja dotycząca spraw związanych z bezpieczeństwem pracowników w sytuacji zmiany inwestora. – powiedział portalowi terazJaslo.pl Paweł Wypych, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Zdaniem prezydenckiego ministra, samorządy wejdą w najgorszą fazę kryzysu gospodarczego w przyszłym roku, kiedy będą musiały skonstruować swoje własne budżety. Prezydent Lech Kaczyński chce poznać wskaźniki ekonomiczne nie tylko z perspektywy stolicy, ale przede wszystkim w oparciu o informacje pochodzące od poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego: gmin, miast, powiatów i województw.

Będę orędownikiem kilku rzeczy związanych po pierwsze z oceną przyszłorocznego budżetu. Po drugie na pewno będę namawiał pana prezydenta do własnej inicjatywy legislacyjnej w zakresie kodeksu pracy. To nie może być tak, że pod hasłem kryzysu będziemy ten kodeks uelastyczniali w nieskończoność. Po trzecie wreszcie bardzo ważne będzie zorganizowanie dużego spotkania Prezydenta RP z samorządowcami nie tylko z Jasła, czy Krosna, ale z całej Polski, związanego z tym, na ile kryzys przełoży się w przyszłym roku na bezpieczne samorządów. – dodał Paweł Wypych.

Na spotkaniu poruszono również kwestię Domów Pomocy Społecznej, które mają obecnie problemy ze standaryzacją swoich warunków lokalowych. Zgodnie z ustawą, mają na to czas do końca przyszłego roku. Problemem jest to, że do tego czasu nie mogą przyjmować kolejnych pensjonariuszy, a przez to zmniejszają się środki na utrzymanie placówki (opłaty za media i wynagrodzenie dla pracowników).

Sporo robimy, a tu nam się troszeczkę drogę zamyka. Tracą na tym również instytucje, które kierują mieszkańców do nas, ponieważ nie mogą tego robić. A więc kółko się zamyka. Proszę o interwencję, bo my chcąc nie chcąc, w zasadzie chcąc będziemy się starać i mamy teraz duże wsparcie ze strony starostwa o standaryzację domu. Duży jak ma, to ma lepiej, ale jak jest kryzys to niestety tracimy więcej. – powiedział na spotkaniu Rafał Gużkowski, dyrektor DPS w Foluszu.

Minister Wypych gościł w Jaśle już po raz drugi. Kilka miesięcy temu towarzyszył Piotrowi Kownackiemu, ówczesnemu szefowi Kancelarii Prezydenta RP, w spotkaniu z jasielskimi przedsiębiorcami. Tym razem przyjechał na zaproszenie szefowej Powiatowej Rady Zatrudnienia, a jednocześnie przewodniczącej Rady Powiatu Jasielskiego Alicji Zając.

Nie często się zdarza, aby w samorządach powiatowych i miejskich gościli urzędnicy tak wysokiego szczebla. Myślę, że te wszystkie wskazówki, które przekazał nam pan minister wykorzystamy, aby łatwiej sobie radzić z kryzysem, aby lepiej przygotować budżet na przyszły rok i aby lepiej się żyło mieszkańcom powiatu jasielskiego. – podkreśla Alicja Zając.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE