Kultura | rozrywka | edukacja

Stary Cmentarz w obiektywie Tomasza Kasprzyka (zapowiedź)

Do 4 listopada br. w galerii Jasielskiego Domu Kultury będzie prezentowana wystawa fotografii „225 lat jasielskiej nekropolii 1784-2009”. Ekspozycja ukazuje ponad sto fotogramów przedstawiających stary jasielski cmentarz o różnych porach roku i w różnych porach dnia. Powstałe prace są efektem ponad dwuletniej pracy doświadczonego jasielskiego fotografika Tomasza Kasprzyka.

Wystawa została podzielona na kilka grup tematycznych. Będziemy mogli zatem obejrzeć zarówno fotografie dokumentujące bogatą historię jasielskiej nekropolii, jak i artystyczne ujęcia architektonicznych detali. Ekspozycję uzupełnią fotografie wyróżnione w III Światowym Konkursie Fotograficznym zatytułowanym „Wiary i wierni tego Świata” w 2009r. Wspólnym łącznikiem charakteryzującym wszystkie prace jest ponad trzydziestoletnie doświadczenie Tomasza Kasprzyka w fotografii artystycznej.

Fotogramy pokazują dość pomijany aspekt naszej egzystencji. Przybliżają to, co ukryte w detalach i najczęściej niezauważane w pięknie jasielskiej nekropolii. Autor swoim wrażliwym spojrzeniem potrafił uchwycić zbiór zabytków z różnych dziedzin sztuki, eksponowanych w wolnej przestrzeni, z którymi bezpośredni kontakt może mieć każdy z nas. – mówi Tomasz Kasprzyk.

Autor wystawy jako członek Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego brał udział w wielu konkursach i wystawach fotograficznych. Należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego i do grupy PLAJA – Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków. Pracował w Muzeum Regionalnym w Jaśle jako fotograf dokumentalista, współpracował z muzeami w Krośnie i w Sanoku wykonując fotografie do publikacji naukowych, albumów i wydawnictw historycznych.

Uroczysty wernisaż wystawy, nad którą patronat medialny objęła redakcja Portalu terazJaslo.pl, odbędzie się w czwartek 8 października o godzinie 18, w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. W imieniu Organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE