Informacje

Uroczystość patriotyczno – religijna w Warzycach

Fot. UG w Jaśle
Fot. UG w Jaśle.

W niedzielę 6 września na cmentarzu ofiar terroru hitlerowskiego w Warzycach – Lasek, odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna upamiętniająca 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej z Mszą Świętą za Ojczyznę i poległych, celebrowaną przez Księdza biskupa Kazimierza Górnego ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Organizatorami uroczystości był Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz oraz Ksiądz Proboszcz Parafii Warzyce Kazimierz Brzyski.

Cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego z lat 1940 – 1944, to miejsce zbiorowych i pojedynczych egzekucji więźniów ruchu oporu, żołnierzy, kurierów, rolników z powiatu jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i gorlickiego.

Na uroczystości obecni byli Ksiądz Dziekan Tadeusz Paszek wraz z kapłanami Dekanatu, Przewodniczący i Radni Gminy Jasło, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, Radni Powiatu Jasielskiego a także licznie zgromadzeni okoliczni mieszkańcy. Na uroczystość przybyły także poczty sztandarowe Armii Krajowej z Jasła, OSP gminy Jasło, Polski Stronnictwo Ludowe oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Warzycach i I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Po uroczystej Mszy Świętej harcmistrz Jacek Smolik z I szczepu „Orląt” im. Janka Bytnara – Rudego odczytał apel poległych a harcerze zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Koncert pieśni religijno – patriotycznych wykonała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy.

(UG w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE