Kultura | rozrywka | edukacja

W Dębowcu można oglądać zdjęcia z zamachów na WTC

Fot. Damian Palar
Fot. Damian Palar

W Dębowcu można oglądać wystawę poświęconą upamiętnieniu czynu nowojorskich policjantów, strażaków oraz innych służb ratowniczych, którzy bohatersko zmagali się z rozmiarem tragedii, jaka wydarzyła się w związku z atakiem terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Na wystawie zgromadzono pamiątkowe zdjęcia i okładki największych amerykańskich czasopism, gdzie na pierwszych stronach można było przeczytać o tragedii, która osiem lat temu wstrząsnęła całym światem. Materiały są własnością Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA w Rzeszowie. Pierwotnie miały trafić na wystawę do Wrocławia, jednak dzięki staraniom przewodniczącego IPA Region Jasło Bogusława Łacha, ekspozycję możemy jednak oglądać w Dębowcu. Jej pierwszy przystanek to miejscowe Publiczne Gimnazjum.

Nasze gimnazjum nosi imię generała Pułaskiego. Stąd nasze kontakty z Konsulatem Amerykańskim. Cieszę się, że pomysłodawcy wybrali akurat za miejsce tej wystawy naszą gminę i to gimnazjum. – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Wystawa będzie czynna do 14 września. W dniach 16-23 września będzie można ją oglądać w budynku Urzędu Gminy w Dębowcu. Potem ekspozycja zostanie przeniesiona do Sanktuarium MB Saletyńskiej, gdzie będzie otwarta dla zwiedzających do 11 października.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE