Informacje

W jasielskim Pektowinie doszli do porozumienia

Fot. Damian Palar
Fot. Damian Palar

Po blisko czterech miesiącach udało się zakończyć spór zbiorowy pomiędzy pracownikami jasielskiego Pektowinu z władzami spółki. Związkowcy wywalczyli niewielką podwyżkę pensji w stosunku do postawionych w maju br. oczekiwań, ale i tak są zadowoleni.

Spór zbiorowy w ZPOW Pektowin rozpoczął się 18 maja. Związkowcy zażądali od szefostwa firmy podwyżkę pensji zasadniczej o minimum 300 złotych brutto dla każdego pracownika. Kolejne tury negocjacji pomiędzy obydwoma stronami nie przynosiły jednak żadnego pozytywnego rozwiązania. Związki zawodowe przeprowadziły nawet kilka akcji strajkowych, jednak władze spółki były nieugięte w swoich decyzjach. Pracownicy Pektowinu byli nawet skłonni zrezygnować z podwyżek, gdyby obecny prezes Pektowinu ustąpił ze swojego stanowiska. Ich zdaniem, trudna sytuacja w spółce to przede wszystkim wynik złego zarządzania.

Dopiero obecność mediatora wyznaczonego przez właściciela spółki, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa, pozwoliła dojść do porozumienia. W czwartek podpisano porozumienie, na mocy którego od września do grudnia br. każdy pracownik Pektowinu otrzyma premię w wysokości 125 złotych brutto.

Nieoficjalnie mówi się, że propozycja została przyjęta ze względu na ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora spółki. To głównie nieporozumienia z prezesem Bosakiem były głównym punktem zapalnym do organizowania przez związkowców strajków. Kto będzie zarządzał jasielskim Pektowinem? Przekonamy się o tym prawdopodobnie już na początku przyszłego miesiąca, kiedy mija termin składania ofert konkursowych.

Zobacz historię konfliktu w Pektowinie:
[27.07.2009] – „W Pektowinie nadal pat”
[17.07.2009] – „Bosak na dywaniku u Ministra Skarbu Państwa”
[10.07.2009] – „Rozmowy w Pektowinie nadal trwają”
[01.07.2009] – „Zaostrza się konflikt w jasielskim Pektowinie”
[05.06.2009] – „Krzaklewski: W Pektowinie chcą dialogu”
[02.06.2009] – „Dzisiaj w Pektowinie zawyły syreny alarmowe”
[28.05.2009] – „Nad Pektowinem zawisło widmo strajku”
[25.05.2009] – „W Pektowinie są za strajkiem”
[19.05.2009] – „W Pektowinie będą strajkować?”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE