Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK o starożytnym Egipcie

Fragment wystawy. Fot. JDK
Fragment wystawy.
Fot. JDK

Wystawę „Polski wezyr Merefnebef”, obrazującą odkrycia polskich naukowców w Egipcie, udostępnioną przez Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, można od czwartku (10 bm.) oglądać w sali wystawowej na parterze Jasielskiego Domu Kultury.

Jej uroczyste, oficjalne otwarcie, w którym weźmie udział światowej sławy archeolog i egiptolog, pochodzący z Jasła prof. dr hab. Karol Myśliwiec, odbędzie się w przyszły piątek (18 bm.) o godz. 18.

Na wystawie, która dotychczas była prezentowana tylko w Rzeszowie, znajdują się plansze obrazujące prace wykopaliskowe i badania prowadzone w przez polską misję archeologiczną pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca w Sakkarze, po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata (zbudowanej około 2650 roku p.n.e. dla drugiego władcy III dynastii Dżesera) oraz dokonane przez naukowców odkrycia. Ekspozycję można zwiedzać do 10 października br.

Karol Myśliwiec (Honorowy Obywatel Miasta Jasła) urodził się w 1943 r. w Gądkach koło Jasła. Ukończył Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1982 roku jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz wykładowcą Instytutu Archeologii UW. Od 1969 roku prowadził badania w Egipcie, współpracując z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Niemieckim Instytutem Archeologicznym. Był też członkiem misji archeologicznej w Syrii, Sudanie i na Cyprze. W latach 1985-1995 kierował wykopaliskami w Tell Atrib, odkrywając dzielnicę starożytnego miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa w tym, w 1997 roku, wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a w 2003 grobowiec Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach dwóch władców Egiptu – Unisa i Tetiego. Prof. Myśliwiec jest autorem 250 prac naukowych i popularnonaukowych. Przez wiele lat był przedstawicielem Polski w Międzynardodwym Stowarzyszeniu Egiptologów. Wykładał na uniwersytetach 20 krajów świata. Brał udział w wielu kongresach i sympozjach międzynarodowych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE