Kultura | rozrywka | edukacja

Zadziwiają różnorodnością

Wernisaż wystawy. Fot. JDK
Wernisaż wystawy.
Fot. JDK

Przekrojową wystawę twórczości plastyków zrzeszonych w Łęczańskim Stowarzyszeniu Kultury i Sztuki „Plama” w Łęcznej (woj. lubelskie), można oglądać do końca bieżącego miesiąca w Jasielskim Domu Kultury. Prezentowane są oleje, akwarele, pastele, rysunki, kolaże, fotografie.

Wystawianych jest 75 prac 19 twórców, mających od 26 do ponad 70 lat. Autorzy sami wybrali prace, które chcieli zaprezentować w Jaśle. Ekspozycja jest niesłychanie różnorodna. Pomimo, że autorzy tworzą grupę, w ich pracach nie widać wspólnej cechy, inspirowania się malarstwem kolegów, naśladownictwa. Każdy ma swój styl i tworzy w swojej ulubionej technice. Poziom prac też jest różny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w „Plamie” są osoby należące do Związku Polskich Artystów Plastyków, absolwenci kierunków plastycznych na wyższych uczelniach i szkołach średnich oraz zupełni amatorzy, traktujący swoją twórczość wyłącznie jako hobby.

To pierwsza wystawa „Plamy” w Jaśle, ale jest szansa, że nie ostatnia, bo grupa z Łęcznej chce nawiązać bliższą współpracę z jasielskim stowarzyszeniem „Plaja”, także skupiającym artystów plastyków. O zorganizowaniu wystawy prac twórców z „Plai” myśli Maria Majka Zuzańska, prezeska stowarzyszenia „Plama” – To bardzo dobrzy artyści. Warto byłoby pokazać ich twórczość w naszym środowisku Łęcznej – powiedziała na wernisażu Zuzańska.

Łęczańskie Stowarzyszenie Kultury i Sztuki „Plama”, działa od ponad 25 lat przy Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Powstało z inicjatywy Piotra Baczyńskiego. Skupia ludzi w różnym wieku i rozmaitych profesji, połączonych miłością do sztuki oraz chęcią rozwijania swoich talentów plastycznych i literackich. Organizuje spotkania warsztatowo towarzyskie, wystawy, plenery, konkursy. Na międzynarodowych plenerach odbywających się w lipcu, gości po kilkunastu malarzy z zagranicy: Węgier, Ruminii, Ukrainy, Serbii. Na przyszły rok zostali zaproszeni także Japończycy.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE