Kultura | rozrywka | edukacja

Zapisywanie jako manifest przeciwko śmierci

Fot. MBP w Jaśle
Fot. MBP w Jaśle

29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni. Tym razem omawiano książkę Georges’a Pereca „Życie: instrukcja obsługi”. Książka dedykowana została Raymondowi Queneau, autorowi jednego z najsłynniejszych liberackich wydawnictw „Sto tysięcy miliardów wierszy”.

G. Perec był dzieckiem holocaustu, co stwierdza Anna Wasilewska w „Tygodniku Powszechnym” – „Akt pisania stał się dla niego potwierdzeniem realności własnego istnienia, literaturę postrzegał jako jedyne niezawodne dziedzictwo, jako własną przeszłość, której nie można zniszczyć ani wymazać”.

W powieści Perec snuje opowieści o mieszkańcach fikcyjnej paryskiej kamienicy. Jego bujna wyobraźnia i erudycja pisarza jest niekwestionowana, jednakże epatowanie wiedzą nie sprawia czytelnikowi przyjemności a drobiazgowość opisów, przedmiotów i pomieszczeń – męczy. Ma to służyć poznaniu człowieka, gdyż świadczy o nim wszystko co robi: gesty, sposób poruszania się, wreszcie przedmioty, którymi się otacza. Padła opinia, że nie należy męczyć czytelników strumieniem świadomości, gdyż każdy ma inną świadomość.

„Biorąc do ręki powieść „Życie – instrukcja obsługi” nie wiedziałam z jak niezwykłą książką mam do czynienia i że czytanie jej będzie dla mnie wielkim wyzwaniem. Mam tu na uwadze dokładność opisów wnętrz, ludzi, zdarzeń. Pragnę dotknąć tematu małżeństwa mieszanego, zawartego w opowieści o pięknej Polce. Jeżeli wziąć dosłownie, że książka ta stanowi przepis na ludzkie życie, to należałoby wysnuć wniosek, że w większości przypadków małżeństw mieszanych, różnice wynikające z wychowania i światopoglądów są konfliktogenne i często kończą się rozwodem” – powiedziała jedna z uczestniczek.

Jakże przewrotny i ironiczny jest tytuł powieści, człowiek sam w sobie jest układanką puzzli, życia zaś nie sposób konstruować wedle jakichkolwiek instrukcji i matematyczno-logicznych reguł. Całkowite poznanie staje się iluzją, gdyż zawsze pozostanie jakiś element, który nie pasuje do całości.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

Back to top button