Informacje

Emeryci aktywnie zgłębiają swoją wiedzę

Irena Becla, prezes UTW w Jaśle. Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl
Irena Becla, prezes UTW w Jaśle.
Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl

Kto powiedział, że na emeryturze nie można być już aktywnym? Te stereotypy przełamuje 120 słuchaczy, którzy rozpoczęli nowy rok akademicki na Jasielskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wykłady odbywają się w każdy czwartek w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej. Zajęcia dla osób starszych nie tylko pozwalają im na poszerzanie swojej wiedzy i realizację życiowych pasji, ale przede wszystkim dają możliwość zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni na całe życie.

Choć Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Jaśle dopiero dwa lata temu, to pomysł na zaangażowanie seniorów do nauki i pogłębiania wiedzy zrodził się znacznie wcześniej. Realizacji zadania podjęła się Irena Becla, emerytowana nauczycielka i przewodnicząca Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Jaśle. Najpierw jednak przypatrywała się, jak podobne uniwersytety działają już w innych miastach. Później z pomocą przyszedł senat Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. Uroczysta inauguracja jasielskiego UTW miała miejsce 19 października 2007 roku.

Uniwersytet działa już trzeci rok i bardzo pięknie się nam rozwija. Co raz więcej osób jest zainteresowanych i to nas ogromnie cieszy. – mówi Irena Becla, prezes UTW.

Seniorzy spotykają się na zajęciach w każdy czwartek o godzinie 16. Oprócz wykładów z przedmiotów humanistycznych, medycznych, biologicznych, czy historycznych, słuchacze mogą korzystać z kursów obsługi komputera i Internetu, kursów języka angielskiego, aerobiku, a także kursów tańca towarzyskiego. Tworzone są również inne grupy zainteresowań, zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych osób, uczęszczających na zajęcia. Uniwersytet organizuje nawet wycieczki dla swoich słuchaczy, jak chociażby w okolice Jasła.

Chcemy, aby te osoby były zawsze aktywne, zawsze żywe. Ludzie o różnych zainteresowaniach mogą swoją wiedzę bardziej rozwijać i uzupełniać. Nasze zainteresowania mają dążyć do tego, aby głowa nie rdzewiała, serce biło żywiej, aby nie dać się uwieść starości, być ciągle aktywnym i potrzebnym dla społeczeństwa. – podkreśla Irena Becla.

Spotkania mobilizują przede wszystkim do aktywnego trybu życia. Większość ze słuchaczy uczęszczających na zajęcia jest już na emeryturze i do tej pory nie wiedzieli, jak zagospodarować swój wolny czas. Uniwersytet Trzeciego Wieku umożliwia im teraz spełnianie swoich marzeń, a spotkania w grupie rówieśników udowadniają każdemu z nich, że są nadal potrzebni.

Dla mnie osobiście to był strzał w dziesiątkę, ponieważ jestem na emeryturze od kilku lat i tak trochę z tym wolnym czasem chciałam go jakoś zagospodarować. Mam sporo zajęć domowych, ale jestem zachwycona, że to jest naprawdę wspaniała sprawa, bardzo się z tego cieszymy. Spotkaliśmy szalenie dużo ciekawych ludzi. To jest ponad sto osób. Znamy się prawie wszyscy po imieniu w tej chwili. Bardzo się zaprzyjaźniliśmy, nawiązały się nowe przyjaźnie. Są bardzo ciekawe wykłady. Każdy wykład to zupełnie coś nowego, ciekawego, co poszerza nasze horyzonty myślowe. – powiedziała Stanisława Turek, jedna ze słuchaczek UTW.

Pomimo, że wykłady nie są obowiązkowe i za zdobywanie wiedzy nie są wystawiane żadne noty, to na każdych zajęciach jest prawie komplet słuchaczy.

Jest miłe słowo, są spotkania towarzyskie, dużo znajomości na nowo się odnowiło lub zawiązało. – dodaje Irena Becla.

Jasielski Uniwersytet Trzeciego Wieku nadal przyjmuje zapisy na obecny rok akademicki. Jedynym wymogiem jest ukończona szkoła średnia lub wyższa, niezależnie od kierunku kształcenia. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów (013) 446 33 42 lub 0 663 505 980. Wpisowe to koszt dziesięciu złotych, natomiast czesne za jeden semestr kosztuje trzydzieści złotych.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE