Informacje

Firma Gamrat S.A. coraz lepiej radzi sobie na rynkach zagranicznych

Coraz więcej produktów firmy Gamrat S.A. jest eksportowanych na rynki zagraniczne. Współpraca handlowa spółki obejmuje obecnie niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym kraje skandynawskie. Materiały wyprodukowane w jasielskiej firmie można też spotkać w krajach azjatyckich oraz na obu kontynentach amerykańskich. Każdy produkt eksportowy cieszy się dużą atrakcyjnością, szczególnie wśród klientów średnio zamożnych.

Na początku br. w spółce podjęto dwuletni program polityki eksportowej, która w ostatnich latach była zaniedbana ze względu na wahania kursów walut. Działania polegały na tym, że Dział Eksportu wytypował z każdego kraju po jednej firmie, z którą nawiązał ścisłą współpracę. Partnerzy otrzymali ekskluzywne certyfikaty umożliwiające wyłączny handel produktami Gamratu w swoim obszarze biznesowym. Przeprowadzono również szereg szkoleń z zakresu zastosowania i montażu produktów firmy Gamrat.

Pierwszy rok zaskutkował nawiązaniem bardzo bliskich kontaktów partnerskich i wzrostem eksportu do roku ubiegłego o prawie milion złotych. W drugim roku planujemy szkolenie, w tych samych miejscach, autoryzowanych wykonawców monterów naszych produktów. Mówimy tu o wykładzinach, rynnach, foliach i o systemach rurowych, które w tej chwili produkujemy i z powodzeniem eksportujemy poza granice naszego kraju. – mówi Andrzej Czajka, prezes firmy GAMRAT S.A.

Firma Gamrat S.A. nie planuje w najbliższej przyszłości większej ekspansji na Zachód z uwagi na to, że kapitałowo i organizacyjnie jeszcze do tego przygotowana. Natomiast może stać się bardzo dobrą, wysokiej jakości firmą, która z powodzeniem będzie eksportowała swoje towary do krajów Wschodnich, od Bałtyku po Turcję. Właśnie przedstawiciele tych krajów goszczą dzisiaj w zakładzie, w celu zapoznania się z profilem produkcji i możliwościami współpracy.

Myślę, że takie wzajemne poznanie się firm, pracowników eksportu, gdyż dotychczas ograniczało się to do rozmów telefonicznych, faksów i maili, pozwoli na to, że te podmioty, jak i nasza firma się w sposób właściwy zapozna i będzie to skutkowało tylko lepszymi efektami na przyszłość. – podkreśla Andrzej Czajka.

Niemcy, Czechy, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Słowenia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Białoruś, Turcja, Rosja, Mołdawia, Chiny, Singapur, Korea Południowa, Indie, Kuwejt, Izrael, Arabia Saudyjska, USA, Meksyk, Chile, czy Brazylia, to tylko niektóre kraje, z którymi została nawiązana obiecująca współpraca handlowa. W celu utrzymania bezpośrednich kontaktów z wybranymi regionami, jak np. z Bałkanami, firma posiada kilku stałych przedstawicieli handlowych.

Naszym zadaniem jest zwiększenie wolumenu sprzedaży poprzez wyjście na rynki zewnętrzne. Bardzo skupiliśmy się na naszych wschodnich partnerach. Otóż, rynki Unii Europejskiej wbrew pozorom, nie są wcale tak otwarte. Tam pojawiają się miejscowe przepisy, które skutecznie blokują wejście naszych wyrobów, które co prawda spełniają wszystkie normy europejskie, ale np. we Francji wymagany jest dodatkowy certyfikat jednego instytutu, który jest sponsorowany przez trzech czołowych producentów wykładzin podłogowych. Choćbyśmy nie wiem co robili, to takiego certyfikatu po prostu nie dostaniemy. – mówi Janusz Rak, dyrektor handlowy GAMRAT S.A.

Firma wykorzystuje również koniunkturę w swojej dziedzinie w małych i ubogich regionach, jak powstała niedawno Republika Kosowo.

Nasz jedyny na tym rynku partner buduje duże osiedle mieszkaniowe i po raz pierwszy w tym kraju pojawił się taki wyrób, jak nasza folia izolacyjna PVC. Kosowo to jest kraj, w którym panuje powszechna bieda. Nie jest tam bogato, ale też coś się dzieje. My wykorzystujemy tą szansę z naszymi wyrobami. – podkreśla Janusz Rak.

Produkty Gamratu można spotkać na budowie ogromnych wysypisk śmieci (folie izolacyjne), ogromnych centrów handlowych, odwodnień rowów melioracyjnych, szpitalach i szkołach (wykładziny), czy budowie osiedli mieszkaniowych (systemy rynnowe). Przykłady zastosowania materiałów budowlanych jasielskiej firmy w kilkunastu krajach europejskich mogą Państwo obejrzeć poniżej.

SERWIS FOTO – materiał GAMRAT S.A.:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE