Kultura | rozrywka | edukacja

Gwiazdy scen polskich wystąpią w Jasielskim Domu Kultury

Znani i lubiani aktorzy oraz cieszące się dużą popularnością wśród widzów i doceniane przez krytyków teatralnych spektakle, to I Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle.

I Jesienne Spotkania z Teatrem

W drugiej połowie października i w listopadzie miłośnicy sztuki teatralnej z Jasła i okolic będą mogli obejrzeć na deskach JDK siedem spektakli, wystawianych przez renomowane teatry, ze znakomitą obsadą aktorską. Jasielska publiczność będzie miała okazję oklaskiwać m.in.: Piotra Machalicę, Annę Guzik, Cezarego Żaka, Grzegorza Halamę, Joannę Żółkowską i Barbarę Wrzesińską. Jasło odwiedzą Krakowski Teatr Groteska, Teatr Polski z Bielska-Białej, Kompania Teatr i Teatr Provisorium z Lublina, Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa i Studio Gudejko z Warszawy. Wśród propozycji są pozycje dla dzieci, młodzieży i dojrzałej publiczności; nowości, cieszące się już jednak dużą popularnością i spektakle grane od lat, wielokrotnie nagradzane.

Wcześniej zorganizowanie tak dużej imprezy – choć wiadomo, że jest w Jaśle bardzo potrzebna – nie było możliwe. Głównie ze względu na warunki techniczne. Obecnie Jasielski Dom Kultury ma już wystarczająco dobre zaplecze sceniczne, żeby zaprosić gwiazdy polskich scen. – Przede wszystkim zakupiliśmy i zainstalowaliśmy profesjonalne oświetlenie sceniczne. W wielu spektaklach teatralnych światło odgrywa tak samo ważną rolę jak słowo. Jedno z pierwszych pytań, jakie pada ze strony zapraszanych teatrów, to pytania o oświetlenie, którym dysponujemy. A scena JDK wyposażona była do tej pory jedynie w przestarzały, zdezelowany sprzęt oświetleniowy. Po drugie, nowoczesny design zyskały garderoby. Nie tylko je odnowiono, pomalowano ale przede wszystkim wyposażono w sprzęt niezbędny w tego typu pomieszczeniach. Dotychczasowe stoły, krzesła, lustra sprzed kilkudziesięciu lat zastąpiono nowoczesnymi, praktycznymi meblami. I wreszcie nie czujemy zażenowania, goszcząc artystów, choć mam świadomość, że nie remontowany od lat budynek domu kultury na każdym kroku woła o pomoc – mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury.

W ostatnich dwóch latach warunki w JDK poprawiły się na tyle, że można było pokusić się o zorganizowanie poważnej imprezy teatralnej. Z propozycji warto skorzystać, bo repertuar jest bardzo interesujący, a ceny biletów, w porównaniu z tego typu imprezami organizowanymi w innych miastach, wyjątkowo atrakcyjne. – Mamy nadzieję, że Jesienne Spotkania z Teatrem spotkają się z ciepłym przyjęciem mieszkańców, wpiszą się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Jasła i będą przyciągać tysiące wielbicieli teatru. Te Spotkania to przede wszystkim ukłon w ich stronę, by nie musieli wyjeżdżać do teatrów: Rzeszowa, Tarnowa czy Krakowa ale by tutaj, na miejscu mogli obejrzeć najlepsze spektakle i znakomitych artystów scen polskich. A jasielska publiczność jest spragniona kultury, o czym świadczy liczba osób korzystających z oferty kulturalnej naszej instytucji – stwierdziła Krystyna Kasprzyk.

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE