Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielska nekropolia w obiektywie Tomasza Kasprzyka

Tomasz Kasprzyk. Fot. Damian Palar
Tomasz Kasprzyk.
Fot. Damian Palar

Stary Cmentarz w Jaśle liczy sobie już ponad dwa wieki. Najstarsza jasielska nekropolia powstała między 1790 a 1814 rokiem. Wśród wielu alejek odnajdujemy groby osób zasłużonych dla miasta Jasła: profesorów, burmistrzów, lekarzy oraz nauczycieli. Uczucie refleksji i zadumy, które towarzyszy odwiedzającym groby najbliższych, pozwala zapomnieć o codziennych troskach doczesnego świata. Niesamowitość tego miejsca ukazują właśnie zdjęcia jasielskiego fotografika Tomasza Kasprzyka, które od dzisiaj można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.

Na wystawie możemy oglądać około 120 fotografii dokumentalnych, reportażowych i artystycznych, które powstawały w czterech porach roku i o różnych porach dnia. Pierwsze zdjęcia, eksponowane od dzisiaj w Jasielskim Domu Kultury, powstały w połowie września 2007 roku. Natomiast Tomasz Kasprzyk jest najbardziej dumny z trzech prezentowanych fotografii, które zostały nagrodzone w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym „Wiary i wierni tego świata”, organizowanym już od trzech lat przez Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.

Moim założeniem było, kiedy przystępowałem do tego projetku, aby jasielski cmentarz przedstawić w sposób wyjątkowo ciekawy i interesujący. Czy się to udało? Według mnie, chyba tak. Na tej wystawie jest trzydzieści procent tych zdjęć, które naprawdę chciałem pokazać i które są godne pokazania. Ubolewam bardzo, że nie mogę reszty zdjęć pokazać. Pokazanie całości to by utrudniło w jakimś sensie oglądalność, ale to by zamknęło historię tego cmentarza. Niestety pewnych zdjęć nie pokazałem. – mówi Tomasz Kasprzyk.

Fotografik ma nadzieję, że uda mu się w niedalekiej przyszłości wydać album z prezentowanymi zdjęciami. Publikacja będzie uzupełniona o historię cmentarza, opracowaną przez państwa Bosaków.

Znając dość dobrze dokumentację naukową, historyczną cmentarza jasielskiego, opracowaną przez Państwa Bosaków, postanowiliśmy wspólnie w związku z tym, że znamy się, że do tego opracowania wykonam zdjęcia. Być może w niedalekiej przyszłości, przy udziale sponsorów, uda się wydać album na miarę albumów, które można oglądać o warszawskich Powązkach, Cmentarzu Łyczakowskim, czy o Cmentarzu na Rossie w Wilnie. Padła propozycja, jak uatrakcyjnić wydanie tego albumu. Doszliśmy do wniosku, że wspaniale byłoby, gdyby się udało pokazać cmentarz w czterech porach roku i o różnych porach dnia. – podkreśla Tomasz Kasprzyk.

W swoim przemówieniu dyrektor Jasielskiego Domu Kultury podkreśliła, że w kamiennych mogiłach, nagrobnych inskrypcjach i w ciszy nekropolii zapisana jest historia całych narodów, ale także pojedycznych ludzi.

Cmentarze to nie tylko miejsce pochówku, ale także miejsce refleksji, zadumy, szczególnie zadumy nad życiem i nad przemijaniem tego świata. Powszechnym zwyczajem Polaków jest dbałość o miejsca pochówku, odzwierciedlająca głęboko utrwaloną potrzebę pamięci o przodkach. Ta pamięć to przedłużenie,w pewnym sensie, życia naszych przodków, życia miast, wsi i narodów. 225 lat, jakie w tym roku upływa od powstania jasielskiej nekropolii, jest wyjątkową okazją do przybliżenia szerszej społeczności tego ważnego miejsca dla miasta, dla Jaślan, ale też miejsca niezwykle bogatego w zabytki. – powiedziała Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK.

Dobrą wiadomość dla miłośników zabytków architektury sakralnej, których nie brakuje na cmentarzu przy ulicy Zielonej, przekazała burmistrz Jasła. Maria Kurowska powiedziała, że trwają przygotowania do powołania stowarzyszenia, którego zadaniem byłaby rewitalizacja i odbudowa najbardziej zniszczonych nagrobków cmentarnych.

Odnowimy te nagrobki, które są w najgorszym stanie. Myślę, że jeden z najstarszych nagrobków – świętego Jana Ewangelisty, już jest w pewnych częściach tak nadwyrężony czasem, że nie wiem czy nie będzie to pierwszy nagrobek, który chcemy w pierwszej kolejności uratować. – powiedziała burmistrz miasta Maria Kurowska.

Tomasz Kasprzyk ma już pomysł na kolejną indywidualną wystawę. Będzie nosić tajemniczy tytuł „Złota pięćdziesiątka Jaślan” i będzie poświęcona ludziom urodzonym w naszym mieście i z nim związanych, którzy pracują na rzecz jego rozwoju. Gotowa jest już lista ponad stu nazwisk, ale tylko połowa ma szansę znaleźć się na ekspozycji.

Ekspozycję przybliżającą mieszkańcom Jasła miejsce wiecznego spoczynku ich przodków będzie można oglądać do 4 listopada, w Galerii Jasielskiego Domu Kultury (I piętro). Wstęp wolny. W imieniu Organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy.

Patronat medialny nad wystawą objął m.in. portal regionalny terazJaslo.pl.

Stary Cmentarz w obiektywie Tomasza Kasprzyka:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE