Informacje

Jasło będzie gospodarzem wojewódzkich uroczystości rocznicy śmierci księdza Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Fot. WIKIPEDIA
Ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Fot. WIKIPEDIA

Informujemy jako pierwsi!
W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego, Rady Powiatu w Jaśle, Zarządu Powiatu w Jaśle oraz Zespołu Szkół nr 4 zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i okolic do udziału w wojewódzkich obchodach 25. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek 19 października br.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury. W programie przewidziana jest uroczysta sesja Rady Powiatu w Jaśle, a tuż po obradach odbędzie się konferencja naukowa, podczas której zostaną przedstawione następujące referaty: „Popiełuszko – świadek wolności” (prokurator Dariusz Gabrel, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu), „Chrześcijański sens wolności” (ksiądz doktor Piotr Steczkowski), „Tajemnice śmierci Kapelana Solidarności” (dr Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie), „Historia tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce umieszczonej na froncie Kościoła św. Stanisława BM w Jaśle” (Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle). Na zakończenie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

O godzinie 18 w Kościele św. Stanisława BM odbędzie się msza święta, po której zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce.

Wojewódzkim obchodom 25. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” będą towarzyszyć również dwie wystawy plenerowe: „Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce” (przed kościołem św. Stanisława BM), „Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności. Życie i śmierć”, a także projekcja filmu o życiu księdza Jerzego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Seans w Kinie Syrena rozpocznie się o godzinie 16. Dla mieszkańców Jasła wstęp wolny.

Według oficjalnej wersji trzej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa bestialsko zamordowali księdza Jerzego w dniu 19 października 1984 roku. Potem oprawcy wrzucili ciało kapelana „Solidarności” do Wisły z zapory we Włocławku. Wykonawcy zbrodni i ich przełożony zostali osądzeni i skazani. Do dnia dzisiejszego nie brakuje jednak głosów, że okoliczności śmierci księdza mogły być inne. Żyją ludzie, którzy twierdzą, że Jerzy Popiełuszko mógł zginąć później i w innym miejscu niż głosi oficjalna wersja. Póki co, Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w tej sprawie.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE