Kultura | rozrywka | edukacja

Kremlowskie Kuranty w MDK

Fot. Janusz Szewczyk / MDK Jasło
Fot. Janusz Szewczyk / MDK Jasło

W radiowej Trójce w poprzednim roku brylowała na listach przebojów piosenka „Tam ta da dam”. Taki sam tytuł nosiła płyta wydana przez zespół Kremlowskie Kuranty, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Mieliśmy okazję usłyszeć zarówno starsze jak i najnowsze propozycje muzyczne grupy podczas koncertu w Młodzieżowym Domu Kultury 9 października 2009r.

Kremlowskie Kuranty to zespół wywodzący się z Jasła, a pierwsze muzyczne fascynacje sięgają 1986 roku. Powstali na gruncie punkrockowym choć czasem przewijały się kompozycje przekorno-obyczajowe. Zespół wystąpił dwukrotnie na festiwalu w Jarocinie (1992-1993) i w katowickich Odjazdach. Na przestrzeni lat zmieniał się skład grupy, instrumentarium, pozostało natomiast rozdarcie wewnętrzne, przebijające się w muzyce – sentyment do punka i rozpoetyzowanie muzyków. Pozytywnym efektem tego dylematu są ciekawe kompozycje, które pozwoliły znów zaistnieć grupie w mediach i na koncertach.

Myślę, że nie trzeba obawiać się o przyszłość zespołu „Kremlowskie Kuranty”. Piosenka refleksyjna, poetycka zawsze się obroni, a że przeplatana bywa ostrym brzmieniem, tym lepiej dla muzyki, a nuż zbudzi uśpionego słuchacza i wtedy z pewnym sarkazmem możemy stwierdzić – muzyka ma siłę oddziaływania. Dla wielu rzeczywiście ma tę siłę, niech więc budzi, niech wzrusza i niech to będą na przykład jasielskie Kuranty.

(js) | MDK w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE