Kultura | rozrywka | edukacja

Literatura mocna jak szklanka spirytusu…

W ramach projektu „Literacki alfabet” – R jak reporter Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie z Jackiem Hugo – Baderem, które odbędzie się 27 października o godzinie 17.00 (Czytelnia Główna MBP).

Jacek Hugo-Bader – dziennikarz, od niemal 20 lat reporter Gazety Wyborczej. Słynie z różnych wcieleń. Specjalizuje się w reportażach z Rosji, gdzie w sumie spędził cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodem (rosyjskim łazikiem) z Moskwy do Władywostoku. Efektem tej podróży jest zbiór reportaży „Biała gorączka”. Jest autorem książki „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE i współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

„.. Kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć…” tak o reportażach Jacka Hugo-Badera mówił Mariusz Szczygieł.

…”Biała gorączka” (czyli obłęd opilczy) to wstrząsająca opowieść o dzikim świecie, zamieszkanym przez ludzi raz serdecznych raz przerażających, wiodących smutne życie w państwie, które chce być światowym mocarstwem. Literatura mocna jak szklanka spirytusu… – fragment recenzji Rafała Panasa.

Projektu „Literacki alfabet” realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE