Kultura | rozrywka | edukacja

Śmiech z łezką w oku (zapowiedź)

Na znaną na całym świecie i wszędzie bardzo ciepło przyjmowaną komedię z wątkiem kryminalnym „Każdy kocha Opalę”, z Barbarą Wrzesińską w roli głównej, zaprasza w najbliższą sobotę (24 bm.) o godz. 18 Jasielski Dom Kultury. Sztukę wystawi tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, w ramach zorganizowanych przez JDK I Jesiennych Spotkań z Teatrem.

„Każdy kocha Opalę” to najczęściej grana w Polsce sztuka Johna Patricka, amerykańskiego dramaturga, scenarzysty i reżysera filmowego, zdobywcy Oscara za scenariusz do filmu „Wpływ księżyca z Cher”. Jej bohaterką jest tytułowa Opala – samotna starsza pani, mieszkająca w zniszczonym, zapuszczonym domu z ukochanym kotem. Kobieta całe dnie spędza na szperaniu po okolicznych śmietniskach, z których znosi do domu stosy najróżniejszych niepotrzebnych rzeczy. Do jej domu trafia trójka oszustów poszukiwanych przez policję. Życzliwa całemu światu kobieta chętnie udziela im gościny, z radością odstępując jeden z pokoi. Goście natomiast, wykorzystując jej naiwność zadamawiają się na dobre, ubezpieczają gospodynię na wypadek śmierci i próbują doprowadzić do „nieszczęśliwego wypadku”. Jednak okazuje się to niełatwe…

W pewnym sensie Opala jest radosną, ufną „wariatką”, bo wariactwem nazywa się w Polsce naiwność, a to przecież nic innego jak czystość wewnętrzna, zaufanie do ludzi. Szukałam takiego tekstu, bo mówi on o tym, co mnie boli, a boli mnie, że zamiast rozumu mamy cwaniactwo, zamiast szlachetności – obłudę i hipokryzję i ta sztuka jest właśnie sprzeciwem wobec tego. My w Polsce wolimy się wyśmiewać zamiast śmiać. W „Opali” będziemy mieli do czynienia z czystym śmiechem, takim z łezką w oku – mówi Barbara Wrzesińska, znana szerokiej publiczności m.in. z Kabaretów Olgi Lipińskiej.

Występują: Barbara Wrzesińska, Anna Lenczewska, Jerzy Ogrodnicki, Tomasz Piasecki, Robert Żurek, Andrzej Popiel
Bilet 25 zł

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE