Informacje

Spraw, aby Twoje dziecko było bardziej widoczne na drodze

Prezes JKMiRD Józef Biernacki od wielu lat organizuje akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Prezes JKMiRD Józef Biernacki od wielu lat organizuje akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

„Widzę i jestem widziany” – to hasło przyświeca Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego, który od wielu lat jest pomysłodawcą i organizatorem licznych akcji mających na celu edukację oraz ochronę dzieci przed zagrożeniami w ruchu drogowym. Dzięki tym działaniom, już wkrótce pierwszoklasiści z całego powiatu jasielskiego zostaną wyposażeni w” zestaw bezpieczeństwa”, czyli światełka odblaskowe oraz materiały edukacyjne.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma cykliczny charakter i jest adresowana do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. Pierwszoklasiści otrzymują materiały edukacyjne w postaci światełek odblaskowych przypominających maskotkę, edukacyjnych gier na płycie CD oraz zestawów rysunkowych na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Materiały zostały ufundowane Grupa LOTOS S.A., a ich dystrybucji na poszczególne placówki szkolne podjął się jak co roku Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Każda akcja, która ma na celu zmniejszenie wypadkowości na drogach, zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Dzieci są najmniej chronione w ruchu drogowym. Dziecko posiadające światełko odblaskowe, w późnych porach wracające ze szkoły, będzie widoczne dla kierujących pojazdami. A ten materiał edukacyjny, który dzieci dostaną, będą mogły edukować się poprzez grę wirtualną. Jest to materiał bardzo dobrze opracowany przez psychologów i pedagogów. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Program zakończy się na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Przewidziany jest wtedy konkurs plastyczny, w którym najmłodsi będą mogli wyrazić swoją „wizję” bezpiecznej drogi do szkoły.

Będziemy kontynuować konkurs plastyczny. Pewnie tak, jak w roku poprzednim, będą atrakcyjne nagrody. Przypomnę, że w roku poprzednim zwycięzca otrzymał rower, a szkoła, z której się wywodził, pięć rowerów. – podkreśla Roman Kościow z LOTOS Jasło.

Do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego przyłączają się również policjanci. Funkcjonariusze podkreślają, że pieszy wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, jest bardziej widoczny dla kierującego samochodem. Dzięki temu kierowcy mają większą szansę na zareagowanie w odpowiedniej chwili. Zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, kiedy szybciej zapada zmrok.

Każdy człowiek, który jest widoczny na drodze, jest bezpieczniejszy. Dlatego tak ważne, aby rodzice pamiętali o tym, żeby dzieci wyposażać w elementy odblaskowe, by dzieci nosiły te odblaski. Dzięki temu dziecko jest widoczne na drodze z odległości nawet kilkuset metrów. W świetle reflektorów widać ten znak. Dziecko widoczne na drodze jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Tą akcją staramy się też dotrzeć do świadomości starszych. Przecież bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i każdy, kto wchodzi na drogę, musi liczyć się z tym, że może dojść do nieszczęścia. Od jego zachowania zależy, czy będzie bezpiecznie, czy też nie. To jest bardzo ważne. – mówi nadkom. Mariusz Skiba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Jak wyglądają zatem statystyki drogowe z udziałem najmłodszych uczestników ruchu? Mariusz Skiba przyznaje, że powiat jasielski pozostaje jednym z najbezpieczniejszych w naszym województwie, jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci.

W naszym regionie jest dosyć bezpiecznie. Trzeba przyznać, że tutaj nie ma zbyt wielu dróg najbardziej zagrożonych, dróg o dużym natężeniu ruchu jak w innych regionach kraju. Generalnie możemy powiedzieć, że Podkarpacie jest bezpieczne. Na drogach powiatu jasielskiego można powiedzieć jest bezpieczniej, niż w innych rejonach. Owszem, dochodzi tutaj do takich dramatów, choćby sytuacja sprzed kilku tygodni, w Niepli dziecko wpadło pod samochód. Ale takie nieszczęścia na drogach powiatu jasielskiego zdarzają się bardzo rzadko. Myślę, że to jest zasługa również tego, że prowadzone są tego typu działania. – dodaje Mariusz Skiba.

Z kolei burmistrz Jasła wymieniła inwestycje, które miasto poczyniło na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym.

Miasto czyni starania, aby było bardziej bezpieczne. Przecież zmiana infrastruktury drogowo-chodnikowej, budowa ronda, budowa miasteczka ruchu drogowego, zakup fotoradaru i tym samym zmniejszenie prędkości jazdy użytkowników dróg to są działania, z którymi miasto wychodzi, aby być bardziej bezpieczne i przyjazne dla wszystkich, w tym szczególnie dla dzieci, bo to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci. Jeżeli my o tym bezpieczeństwie nie pomyślimy, to dzieci same nie pomyślą. – podkreśla Maria Kurowska.

W dzisiejszym spotkaniu inaugurującym kolejny rok akcji „Bezpieczna droga do szkoły” wzięli udział przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie oraz urzędów gmin z: Krempnej, Skołyszyna, Brzysk, Dębowca, Nowego Żmigrodu i Osieka Jasielskiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE