Informacje

Uczniowie z Catholic School and Language College w Gimnazjum nr 1 w Jaśle

W dniach od 1 do 5 października bieżącego roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle gościła 10 osobowa grupa uczniów ze szkoły Cardinal Wiseman Catholic School and Language College z Coventry w Wielkiej Brytanii. Młodzież przybyła do Jasła na zaproszenie Dyrekcji Gimnazjum nr 1.

2 października goście spotkali się z Burmistrz Miasta Jasła Marią Kurowską. W czasie rozmowy młodzi Anglicy opowiadali o sobie, swoich planach i zainteresowaniach, a pani Burmistrz przybliżyła obecnym historię naszego miasta oraz wyraziła chęć dalszej współpracy. Po części oficjalnej przyszedł czas na poznawanie naszego regionu i integrację młodzieży. W auli Gimnazjum nr 1 odbyła się lekcja pokazowa przygotowana przez uczniów klasy językowej 3f, podczas której młodzież z Coventry wzięła udział w quizie o Polsce, oglądała prezentację o Gimnazjum i wyświetliła film prezentujący własną szkołę.

W godzinach popołudniowych wszyscy udali się na wycieczkę do Magurskiego Parku Narodowego i w okolice Krempnej, gdzie zachwycali się urokiem naszego regionu. Kolejny dzień pobytu został poświęcony poznawaniu historii. Nasi goście zwiedzali obóz zagłady Auschwitz – Birkenau i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar holocaustu. Wieczorem spacerowali ulicami Krakowa, podziwiając Wawel, Rynek, Sukiennice i Ratusz. Ostatniego dnia pobytu w Polsce uczniowie z Coventry pojechali na wycieczkę do Zakopanego. Duże wrażenie wywarła na naszych gościach msza w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz widok na panoramę Tatr z Gubałówki. We wszystkich wycieczkach gościom towarzyszyli uczniowie z klasy językowej 2g wraz z nauczycielami języka angielskiego.

Kilkudniowa wizyta była doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości, doskonalenia umiejętności językowych, zapoznania się z kulturą brytyjską i zostanie w pamięci całej społeczności Gimnazjum na długi czas. Uwieńczeniem wizyty było zaproszenie naszych uczniów do Coventry, termin wyjazdu został zaplanowany na czerwiec 2010 roku.

(Gimnazjum nr 1 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE