Informacje

Wyposaż się w elementy odblaskowe

Józef Biernacki, prezes JKMiRD. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Przerażające statystyki ostatnich dni na polskich drogach wyraźnie pokazują, że piesi nie wyposażeni w elementy odblaskowe są słabo widoczni dla jadących samochodów, przez co łatwiej o tragedię. Zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy wcześniej zapada zmrok, a widoczność utrudniają gęste mgły oraz opady deszczu. Stąd wielokrotne apele o korzystanie z elementów odblaskowych, zarówno najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak i osoby starsze.

Od wielu lat Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego prowadzi działania edukacyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i ochrona dzieci przed zagrożeniami w ruchu drogowym. W najbliższy piątek do wszystkich pierwszoklasistów szkół podstawowych z powiatu jasielskiego trafią materiały edukacyjne, w skład których wchodzą broszurki informacyjne na temat zasad bezpiecznego zachowania się na drodze oraz światełka odblaskowe w postaci maskotki. Materiały zostały przekazane przez Grupę LOTOS S.A.

Myślę, że wspólna idea odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych dzieci potwierdzi, że nasze działania i to w niewielkim nakładzie środków i sił mogą dodatkowo przyczynić do wsparcia realizacji edukacji w szkołach, najmniej chronionych w ruchu drogowym tj. dzieci z zakresu BRD już w pierwszych klasach szkół podstawowych. – mówi Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

W elementy odblaskowe powinni być wyposażeni również dorośli. Policjanci informują, że dzięki temu pieszy jest widoczny w świetle samochodu już z odległości 100-150 metrów. Dzięki temu kierowcy mają szansę zareagować wcześniej, by nie doprowadzić do drogowego dramatu. „Nośmy odblaski, bądźmy widoczni i bezpieczniejsi”.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE