Informacje

Zabójstwo mieszkanki Jasła w Magazynie Kryminalnym 997

W najbliższą sobotę, 3 października, o godz. 23.30 TVP Info wyemituje odcinek programu „997”, którego autorzy powrócą do sprawy zabójstwa Bronisławy Racławskiej.

65-letnia mieszkanka Jasła zaginęła w marcu ubiegłego roku. Jej szczątki odnaleziono w listopadzie 2008 r. na cmentarzu wojskowym w Warzycach. Najprawdopodobniej kobieta została zamordowana. Policja i Prokuratura Rejonowa w Jaśle pracują nad wyjaśnieniem okoliczności jej śmierci.

Bronisława Racławska wyszła z domu we wtorek, 25 marca 2008 r. Miała wówczas 65 lat. Kobieta nie powróciła do domu i nie nawiązała kontaktu z bliskimi. Zaniepokojona rodzina powiadomiła Policję. Od tego momentu policjanci prowadzili poszukiwania zaginionej kobiety.

Kilka miesięcy później, 18 listopada 2008 r. policjanci wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Jaśle udali się na cmentarz wojskowy w Warzycach. Mieli sygnał, że ktoś odsunął płytę jednego z nagrobków. Po jej zdjęciu zauważyli wystającą z ziemi kość, a po zebraniu wierzchniej warstwy ziemi ujawnili pozostałe szczątki nieznanej osoby. Decyzją prokuratora zabezpieczono je do dalszych badań i przewieziono do zakładu medycyny sądowej w Krakowie. Już wstępne oględziny wskazywały, że nie były to szczątki jednego pochowanych w grobie żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej.

W czasie wstępnych oględzin biegli ustalili, że znalezione szczątki to zwłoki kobiety. W bryle ziemi przekazanej do laboratorium ujawnili też część ubrania. Na podstawie tych informacji policjanci wytypowali, że osobą, której szczątki odnaleziono, może być zaginiona 65-letnia mieszkanka Jasła. Najbliższe osoby z rodziny potwierdziły, że ujawnione części garderoby należą właśnie do niej. Specjaliści z zakresu medycyny sądowej ustalili, że kobieta miała połamane kości policzkowe i rany kłute szyi.

Do wyjaśnienia sprawy śmierci Bronisławy Racławskiej skierowano ekspertów wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jaśle.

Podczas emisji programu i po jego zakończeniu czynny będzie telefon, pod którym dyżurować będą policjanci. Czekamy na informacje związane ze sprawą zabójstwa Bronisławy Racławskiej. Telefon w Rzeszowie – 017 858 23 10.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE