Informacje

Zainteresować nauką

Fot. archiwum.
Fot. archiwum.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle i Zespołu Szkół nr 4 („Ekonomika”), uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Nauki, imprezie zorganizowanej m.in. przez Akademię Górniczo Hutniczą i Uniwersytet Jagielloński.

Z bogatej oferty wybraliśmy prezentację w pracowni chronomatografii oraz pracowni wysokich napięć. Znajdują się one w Instytucie Automatyki i Robotyki AGH. Późno w nocy przejechaliśmy do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdującego się na zachód od Krakowa w Forcie Skała, gdzie prowadzone były pokazy astronomiczne.

Wszędzie widzieliśmy tłumy ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi, trudno było wyjść z AGH, gdyż w holu, mimo pory nocnej czekało na pokazy kilkaset osób, a ulice pod obserwatorium były zablokowane zaparkowanymi samochodami.

Bardzo dobrze, gdy tak wiele osób chce poznawać tajniki nauki, a wśród nich przeważają uczniowie szkół średnich i gimnazjów.

Po kilku tygodniach, z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle odbył się kolejny wyjazd do Obserwatorium Astronomicznego UJ na tzw. „Wieczór z Gwiazdami”. Po wysłuchaniu wykładu z astronomii, młodzież poznała dwa radioteleskopy oraz teleskop optyczny systemu Maksutowa.

Bardzo ciekawe opowieści naukowców pracujących w obserwatorium dotyczyły sprzętu, technik obserwacji i przeszłości historycznego Fortu, w którym znajduje się obserwatorium. Tym razem nie można było prowadzić obserwacji z powodu pełnego zachmurzenia, jednak mamy nadzieję, że wyjazdy do Krakowa przyczynią się do wyboru pożądanych w Polsce kierunków studiów.

Wioletta Sepioł – Zespół Szkół nr 4 w Jaśle
Mariusz Sepioł – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE