Kultura | rozrywka | edukacja

Galicyjskie pomniki poległych (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na prelekcję Romana Frodymy „Galicyjskie cmentarze wojenne”. Spotkanie odbędzie się 17 listopada o godz. 9.00 w Czytelni Głównej.

Zapowiedź imprezy

„…Nazwano go dla żartu Generalnym Grabarzem Galicji. Nie bez powodu – dzięki Romanowi Frodymie ocalały dziesiątki cmentarzy żołnierskich z czasów wielkiej wojny…” – tak w swoim reportażu pisał Piotr Subik.

Roman Frodyma – przewodnik beskidzki, badacz historii cmentarzy wojennych z lat 1914-1918, posiada obszerną dokumentację i zbiory dotyczące zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych, jest autorem trzytomowego przewodnika „Galicyjskie Cmentarze Wojenne”. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża oraz polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej.

Na spotkaniu opowie o początkach swoich zainteresowań, przybliży historię powstania cmentarzy wojennych i pracę Wydziału Grobów Wojennych, przedstawi dzieje wybranych cmentarzy, które zachowały się w różnym stanie. Niektóre z nich dzięki zaangażowaniu władz samorządowych, lokalnych społeczności, szkół i osób prywatnych wspieranych przez różne zagraniczne organizacje zostały przywrócone do pierwotnego wyglądu. Spotkanie bedzie bogato ilustrowane fotografiami i dokumentami pochodzącymi z prywatnych zbiorów Romana Frodymy.

Prelekcji towarzyszy wystawa fotografii wybranych cmentarzy głównie z Okręgu Jasielskiego oraz okręgów sąsiednich pochodzących ze zbiorów Romana Frodymy. Wystawa będzie prezentowana w holu MBP w Jaśle do 30 listopada 2009 r.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE