Kultura | rozrywka | edukacja

Józef Piłsudski na monetach, banknotach oraz medalach

Brązowy medal „Niepodległość Polski 11 listopada 1918” z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, replika orzełka wojskowego okresu międzywojennego, czy srebrna klipa wydana z okazji 70. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to tylko niektóre rarytasy numizmatyczne, które do końca listopada br. można oglądać na wystawie w Podkarpackim Banku Spółdzielczym przy ulicy Kościuszki w Jaśle.

Zbiory udostępnili kolekcjonerzy z Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Zbiory udostępnili kolekcjonerzy
z Koła PTN w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Wystawę zorganizowano z okazji obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości. Kolekcję monet, banknotów oraz medali z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego udostępnili członkowie koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle.

Wśród numizmatycznych rarytasów znajdziemy srebrną monetę o nominale 20 złotych wydaną z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, złotą monetę o nominale 200 złotych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego (2008 rok), banknot 5 000 000 zł (awers i rewers) z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, którego emisja nie weszła do obiegu, replikę czapki wojskowej okresu międzywojennego, srebrną monetę 10 złotową poświęconą 95. rocznicy Wymarszu Kompanii Kadrowej (2009 rok), czy pamiątkowe dokumenty poświęcone marszałkowi Piłsudskiemu.

Jest satysfakcja, że społeczność jasielska ma możliwość zwiedzania tej wystawy, oglądania walorów. Przede wszystkim liczymy na młodzież, którą zachęcamy, aby zbierała i kontynuowała dzieło, które my starsi rozpoczęli. Każdy początkowo myśli, że zbiory są jego własnością osobistą. Nie prawda, są własnością społeczną. To Narodowy Bank Polski emituje te piękne rzeczy, a potem okazuje się, że udostępniamy wszyscy. Co jest w naszej możliwości, udostępniamy społeczeństwu. – mówi Janusz Burbelka, prezes Koła PTN w Jaśle.

Dodatkowo każdy walor prezentowany na wystawie jest odpowiednio podpisany tak, aby wprowadzić widza w dany temat.

Klienci banku będą mogli nacieszyć troszeczkę oko, bo jest nad czym. – podkreśla Józef Biernacki, numizmatyk. – Wiele rzeczy bezpowrotnie minęło. Mennica Państwowa nie może się cofnąć, żeby wybić. Może wybić, ale z napisem kopia. – dodaje.

Wystawa „Józef Piłsudski na monetach, banknotach oraz medalach” będzie czynna dla zwiedzających w Podkarpackim Banku Spółdzielczym Oddział w Jaśle przy ulicy Kościuszki 38, w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek-piątek 8:00-18:00 i sobota 9:00-13:00). Walory numizmatyczne będą udostępnione do końca listopada br.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE