Informacje

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Ostrobramskiej ma już sto lat

Biskup rzeszowski Kazimierz Górny przewodniczył dzisiejszym uroczystościom z okazji stulecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Kościele Sióstr Wizytek na jasielskiej „Górce Klasztornej”. W jubileuszowych obchodach wzięli udział kapłani z miejskich parafii oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Jasła.

Obraz MB Ostrobramskiej. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Obraz MB Ostrobramskiej.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Obraz jest darem Emilii i Michała Piotrowiczów, którzy mieli w jasielskim klasztorze swoją krewną siostrę Marię Ksawerę. Podczas jednej z wizyt podzielili się swoim pragnieniem obdarowania klasztoru kopią obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Po powrocie do Wilna Michał Piotrowicz zamówił obraz u malarza Gobiatty. Artysta stworzył go na płótnie. Natomiast szatę wykonał snycerz wileński Charewicz.

Mieszkańcy Jasła wielką czcią otaczają obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, co widać podczas comiesięcznych nowenn, które odprawiane są w każdą trzecią niedzielę miesiąca od 1982 roku. Nowenny te zaprowadził ówczesny proboszcz ksiądz Antoni Bieszczad. Wielką cześć obraz odebrał w 1979 roku, kiedy było obchodzone siedemdziesięciolecie obrazu. Wtedy wędrował po jasielskich parafiach. Peregrynacja trwała kilka dni, zakończyła się wielkimi uroczystościami na „Górce”. – mówi siostra Joanna Franciszka Węgrzyn z Klasztoru Sióstr Wizytek w Jaśle.

Początkowo obraz znajdował się w bocznej nawie, naprzeciw chóru klasztornego, natomiast po renowacji w 1979 roku został umieszczony na głównej ścianie prezbiterium. Warto podkreślić, że nie ma on oryginalnych ram, gdyż w celu ratowania go przed zniszczeniami II wojny światowej, został on wycięty i oddany na przechowanie.

Mieszkańcy Jasła na co dzień pielęgnują obecność Matki Bożej Ostrobramskiej, która góruje nad miastem z klasztornej „Górki”.

Dla portalu terazJaslo.pl mówi:
siostra Joanna Franciszka Węgrzyn
(kliknij, aby posłuchać)

Po obu stronach obrazu wiszą cztery tablice z wotami. Są to dowody wdzięczności wiernych za otrzymane łaski od Matki Miłosierdzia. – dodaje siostra Joanna Franciszka.

Uroczystość stulecia obecności obrazu była poprzedzona wielką, dziewięciomiesięczną nowenną, która odbywała się w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE