Kultura | rozrywka | edukacja

Literackie atrakcje dla dorosłych i dzieci

Ponad 1700 osób z Jasła i powiatu jasielskiego dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, od lutego do listopada 2009, roku uczestniczyło w różnego rodzaju imprezach literackich, spotkaniach autorskich, zabawach i konkursach.

Spotkanie z Jackiem Hugo Baderem. Fot. MBP w Jaśle
Spotkanie z Jackiem Hugo Baderem.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Aby stymulować swój rozwój i pozyskiwać fundusze na nowe działania, nie obciążając przy tym budżetu miasta, pracownicy MBP w Jaśle przygotowują wiele projektów nowych przedsięwzięć, licząc na aprobatę i ich współfinansowanie przez powołane do tego instytucje. Projekt pt.: „Literacki Alfabet” uzyskał akceptację i wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najmłodszym czytelnikom najwięcej radości sprawiły prowadzone przez Czerpalnię Art – Papier warsztaty tworzenia książki i czerpania papieru. Uczniowie mieli wtedy okazję własnoręcznie czerpać papierową masę z kadzi, poznać tajniki barwienia papieru starą techniką japońską, odciskać pieczęci lakowe na dokumentach oraz pisać gęsim piórem.

Dzięki prezentowanej wystawie lepionej ilustracji, dzieci nie tylko poznały twórczość Łukasza Dębskiego ale również zobaczyły nowe formy plastyczne.

Konkurs plastyczny na ilustrację do twórczości Wandy Chotomskiej i Joanny Papuzińskiej przybliżył twórczość znanych autorek, oraz umożliwił dzieciom z Jasła i powiatu jasielskiego zaprezentowanie swojego talentu. Uczniowie mieli również okazję spotkać się z Małgorzatą Karoliną Piekarską, Łukaszem Dębskim, Beatą Ostrowicką i opowiadaczem baśni – Michałem Malinowskim. Starsi czytelniczy spotkali się z Agnieszką Nowak i Damianem Nowakiem, Jackiem Komudą, Tomaszem Niewiadomskim, Jarosławem Klejnockim, Jackiem Hugo-Baderem oraz Adamem Ziemianinem. Odbyła się również dyskusja literacka z udziałem Jana Tulika, Mariusza Kalandyka i Grzegorza Kociuby.

Głównym celem zadania była promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania książką różnych grup wiekowych poprzez popularyzację najnowszej literatury polskiej oraz prezentację różnych form tekstu literackiego. Ważnym elementem realizowanego zadania było ukazanie najnowszych zjawisk literackich jako elementu kształtującego współczesną kulturę oraz wyrobienie nawyku sięgania po tekst literacki jako źródła doznań estetycznych. W ramach projektu organizowane były spotkania autorskie z twórcami najnowszej literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci – prozaikami i poetami, dyskusje poświęcone roli literatury i mediów we współczesnym świecie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała wystawę dokumentującą realizację projektu „Literacki Alfabet”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wystawą odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.

Marta Gąsiorowska | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE