Kultura | rozrywka | edukacja

Ludzie jak marionetki

Fragment spektaklu. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fragment spektaklu.
Fot. Jasielski Dom Kultury

Nagrodzona m.in. za kreacje aktorskie „Balladyna”, w wykonaniu Teatru Lalki Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie, była trzecią propozycją I Jesiennych Spotkań z Teatrem, zorganizowanych przez Jasielski Dom Kultury, przeznaczoną głównie dla młodzieży. Zdziwili się – ale nie zawiedli – ci, którzy oczekiwali tradycyjnej inscenizacji szkolnej lektury.

Oryginalna interpretacja dzieła Juliusza Słowackiego, zaproponowana przez „Groteskę”, zrobiła duże wrażenie na młodych widzach, zaskakując klarownością i doskonałym uwydatnieniem dwupoziomowości przedstawianego przez poetę świata fantazji i rzeczywistości. Zgodnie z konwencją romatyczną światy rzeczywisty i fantastyczny przenikały się nawzajem, przy czym świat nierealny miał przemożny wpływ na realne życie ludzkie. W nietypowej, krakowskiej inscenizacji świat elfów i ludzi przedstawiony został niczym teatr w teatrze. Postaci ludzkie – Alina, Balladyna, Wdowa, Kirkor, Grabiec, Wiedźma, Gralon, Goniec, Kostryn, to w wykonaniu „Groteski” marionetki animowane przez Goplanę – Katarzynę Kuźmicz i jej służków Chochlika – Włodzimierza Jasińskiego i Skierkę – Franciszka Mułę. Relacje pomiędzy animatorami i lalkami odnoszą się do sfery ducha i materii. W spektaklu adaptowanym i wyreżyserowanym przez Bogdana Cioska ludzie stają się zabawkami w rękach duchów, ożywającymi wtedy, gdy duchom to odpowiada. Aktorzy – duchy snują opowieść o manipulowanych przez nich ludziach – lalkach, targanych różnorakimi uczuciami i namiętnościami, podatnych na intrygi, niezdolnych przeciwstawić się nieuchronnemu losowi.

Opowieść o Goplanie i Balladynie na scenie uzyskuje kształt i poetykę baśni, legendy, mitu, jednocześnie zmuszając do zastanowienia nad życiem, słabością ludzkiej natury, ekspansywnością zła, granicami wolności jednostek i narodów.

W wystawionej w Jasielskim Domu Kultury interpretacji „Balladyny” wszystko okazało się genialne: gra aktorska, surowa, przemawiająca do wyobraźni scenografia, dopełniająca całości, budująca napięcie muzyka.

***
Kolejny spektakl – „Szwejk”, z którym do Jasła przyjedzie Teatr Polski w Bielsku-Białej już w sobotę (7 bm.) o godz. 18. W zrealizowanym z dużym rozmachem widowisku wystąpi 30 aktorów, wśród których będą Grzegorz Halama (w roli głównej) i znana z „Tańca z gwiazdami” Anna Guzik.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE