Informacje

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych w ZS nr 2

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zainicjowany został w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych (International Association of School Libriarianship – IASL). Dotychczas był obchodzony co roku w czwarty poniedziałek października, a od dwóch lat październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteki szkolne: Pełen obraz” (School Libraries: The Big Picture).

Biblioteka Zespołu Szkół Nr 2 w Jaśle od trzech lat bierze udział w obchodach tego święta. Z tej okazji przygotowano gazetki promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz konkursy: plastyczny na ilustrację do wybranego utworu Juliusza Słowackiego, a także na reklamę ulubionej książki, pt.: „To warto przeczytać”.

Rozwiązanie konkursów oraz podsumowanie działań związanych z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych odbyło się 29.10.09 r. W związku z tym świętem przygotowano wystawę, pt. „Wizerunek biblioteki w literaturze pięknej” oraz „Humor w bibliotece”, gdzie na gazetce zamieszczono śmieszne sytuacje związane biblioteką, np.: „trudne pytania czytelników” oraz wynikające z nich lapsusy językowe.

Na odwiedzających bibliotekę uczniów czekały miłe niespodzianki: słodycze od sponsora – firmy „Astra”. Na święcie biblioteki nie zabrakło dyrekcji i grona pedagogicznego, którzy przy kawie i ciasteczkach prowadzili „południowe rozmowy o swoich ulubionych książkach”.

Ta akcja to okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego w szkole.

(ZS nr 2)

SŁOWA KLUCZOWE