Kultura | rozrywka | edukacja

Najważniejsze w życiu jest to, żeby zrobić coś dla innych

Spotkanie autorskie z Wandą Chotomską. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Spotkanie autorskie z Wandą Chotomską.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

5 listopada 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle miało miejsce spotkanie autorskie z Wandą Chotomską – klasykiem literatury dziecięcej, autorką audycji radiowych i scenariuszy teatralnych. Stanowiło ono wspaniały prezent dla czytelników oraz aktywnych klubowiczów Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Jaśle.

Pisanie jest dla Chotomskiej formą wypowiedzi, sposobem komunikowania się ze światem, rozmową z czytelnikiem. Trudno nie zgodzić się z opinią autorki, iż literatura dziecięca jest dobra wtedy, kiedy również dorosły czytelnik sięga po nią z przyjemnością. Takie są niewątpliwie utwory Chotomskiej. Potwierdza to chociażby przytoczona przez autorkę anegdota o wójtach, którzy na spotkaniach autorskich dziękują jej za wiersz Dziura w moście, którym często rozpoczynają spotkania z radnymi.

Wanda Chotomska podkreśla, że nigdy nie pisze do szuflady: Najważniejsze w życiu jest to, żeby zrobić coś dla innych. Dlatego (jak sama przyznaje już od najmłodszych lat) czerpie inspiracje z życia codziennego. Tematem utworów może być tak prozaiczne odchudzanie się, perypetie rodzinne czy też nauka alfabetu. Pisanie dało autorce niezależność życiową. Czasem wolnym cieszy się przez cały czas, pisząc i podróżując. Przyznaje, że noc to dobra pora na pisanie. Uwielbia wymyślać coraz to nowe rymy, neologizmy, gry słowne, ceni humor słowny oraz kolekcjonuje przysłowia. Tworzy także na zamówienie.

Jednym z wierszy powstałym na prośbę pisma o tematyce kulinarnej była Zapiekanka rapowanka, którą z wielkim znawstwem przedmiotu „zarapowała” podczas spotkania. Na zamówienie stworzone zostały również Kolędy i pastorałki. Uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać deklamowanej przez autorkę pastorałki z przesłaniem ekologicznym. Chotomska wspomniała też o powstającym audiobooku jej autorstwa (traktującym o wczesnej fazie twórczości Fryderyka Chopina), który ukarze się w dwusetną rocznicę urodzin muzyka. Sporo miejsca poświęciła swojej niedawnej podróży do kraju smoków, jedwabiu i herbaty. Tę ostatnią pija chętnie i w dobrym gatunku. Czytelników uraczyła wierszami-piosenkami pochodzącymi z książki Rodzinna herbatka.

Punktem kulminacyjnym spotkania był finał Konkursu Plastycznego na ilustracje do twórczości Wandy Chotomskiej i Joanny Papuzińskiej. Autorka wręczyła nagrody laureatom, podziwiała wystawę prac konkursowych, a na koniec spotkania podpisywała swoje książki. Każdy mógł liczyć na oryginalną dedykację.

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE