Kultura | rozrywka | edukacja

Poetycko na zakończenie Jesiennych Spotkań z Teatrem

Piosenki Edwarda Stachury w wykonaniu Piotra Machalicy zakończą I Jesienne Spotkania Teatralne w Jaśle. Spektakl „Stachura” wystawi w sobotę (21 bm.) o godz. 18 częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza. Energetyzujący, pełen prawdziwych emocji koncert.

Edward Stachura był bardem, poetą, poszukiwaczem prawd uniwersalnych. Jego piosenki „Życie to nie teatr”, „Nie brooklyński most”, „Biała lokomotywa”, „Tango triste”, Ballada dla Potęgowej”, „Ach kiedy znowu ruszą dla mnie dni…”, są uważane za kultowe, podobnie jak wiersze, poematy i opowiadania.

Stachura urodził się w 1937 roku w Pont-de Cheuy we Francji. Gdy miał 11 lat wrócił z rodzicami do Polski i zamieszkał w Aleksandrowie Kujawskim. W ostatnich latach życia poeta zmagał się z depresją i samotnością. W jego twórczości odzwierciedlił się w tym czasie dramatyczny konflikt pomiędzy potrzebą afirmacji życia i elementarnych wartości etycznych a poczuciem obcości i społecznego wyobcowania. Popełnił samobójstwo w lipcu 1979 roku.

Pomysł całości, postać Michała Kątnego: Robert Dorosławski
Muzyka: Jerzy Satanowski
Występują: Piotr Machalica, Robert Dorosławski, Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne, Dariusz Bafeltowski – gitary, Krzysztof Niedźwiecki – gitary

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE