Kultura | rozrywka | edukacja

Promocja albumu „Andrzej Szajna. Rzeźbiarz z Jasła” (zapowiedź)

Zapowiedź imprezy

Dnia 13 listopada /piątek/ 2009 o godz. 17-tej odbędzie się na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury promocja niezwykłej książki – albumu poświęconego osobie i twórczości artystycznej Andrzeja Szajny – rzeźbiarza z Jasła.

Andrzej Szajna nie istniał dotychczas w świadomości mieszkańców swojego miasta, jego pamięć nie przetrwała czasów wojny i komunizmu, chociaż twórczość rzeźbiarska trwa nieprzerwanie w jego rzeźbach i ołtarzach w kościołach dawnej Galicji.

Wnuczka rzeźbiarza, dr Krystyna Szayna-Dec, wykładowca w jasielskim Zakładzie Filologii Germańskiej krośnieńskiej PWSZ, zebrała wszelkie dostępne wiadomości na temat swojego dziadka artysty, a także dotarła do rzeźb i kilku ołtarzy jego autorstwa.

Sfotografował je dla wydawnictwa jasielski fotograf Łukasz Rak, który także przygotował wystawę fotograficzną poświęconą twórczości Andrzeja Szajny. Styl, w którym tworzył Andrzej Szajna, to neogotyk. W formie krótkiego wykładu wypowie się o nim w czasie promocji książki historyk sztuki dr Piotr Łopatkiewicz.

Tytuł albumu: „Andrzej Szajna sculptor de Jasło” /Andrzej Szajna rzeźbiarz z Jasła”/. Tekst zawarty w albumie jest w trzech wersjach: polskiej, angielskiej i niemieckiej, dlatego też książka przystępna jest i znakomicie nadaje się na prezent nie tylko dla czytelnika polskiego.

Serdecznie zapraszamy na promocję niezwykłej książki o niezwykłej sztuce jasielskiego artysty!

Krystyna Szayna-Dec

SŁOWA KLUCZOWE