Informacje

Robimy wszystko, by uratować drzewa…

W dniach 13-14 listopada br., na zlecenie UM Jasła, został wykonany I etap prac związanych z realizacją działań, mających na celu poprawę kondycji drzew, rosnących na płycie jasielskiego rynku.

Fot. Urząd Miasta Jasła
Fot. Urząd Miasta Jasła

Przypominamy, że prace dotyczą 34 sztuk, które na mocy ostatecznej ekspertyzy stanu biologicznego drzew na jasielskim rynku, zostały zakwalifikowane do ratowania przez biegłego dendrologa. Stąd też obecność robotników na rynku w dniach 13-14 listopada br. Specjalistyczna firma ogrodnicza wymieniła wierzchnią warstwę ziemi wokół drzew, rosnących bezpośrednio pomiędzy kostką brukową. Przy okazji udrożniono instalację nawadniającą, która pozwoli na podlewanie i zasilanie drzew od przyszłego sezonu wegetacyjnego.

Mając na uwadze wiek drzew i ich strukturę, do mieszanki ziemi ogrodniczej dodano specjalistycznego preparatu biologicznego, który ma na celu wzmocnienie sił witalnych drzew. Przy zastosowaniu tego preparatu, ogrodnicy z zagranicy uzyskali bardzo dobre efekty w ratowaniu starych, obumierających drzew.

Robimy wszystko, co w naszej mocy. Nie daje nam to jednak stuprocentowej gwarancji, że przedsięwzięcie się uda i drzewa wyzdrowieją. Mimo to będziemy się starać, wykorzystując dostępne możliwości i nowe technologie, aby drzewa uratować. Wszystkie prace wykonywane są z zachowaniem szczególnej ostrożności, jedynie przy użyciu sprzętu ręcznego – mówi inspektor Joanna Pawelec.

Kolejnym krokiem będzie przycinka pielęgnacyjna drzew. W najbliższych dniach zostanie też wymieniona wierzchnia warstwa ziemi przy pozostałych drzewach, otoczonych donicami kwiatowymi (po usunięciu chryzantem), które są w nieco lepszej kondycji jednak również wymagają zabiegów.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE