Kultura | rozrywka | edukacja

Sylwii Chutnik odpowiedź na konsumpcję

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja na temat „Kieszonkowego atlasu kobiet” Sylwii Chutnik.

Sam tytuł zastanawia, sugeruje różnorodność w wersji kieszonkowej. W powieści autorka przedstawiła rzeczywistość obrzeży, poddając wnikliwej analizie specyficzny mikro świat ulicy Opaczewskiej. „Przedstawia historie kobiet zamieszkujących starą kamienicę w dzielnicy Ochota w Warszawie, dzielnicy o chlubnej przeszłości powstańczej. Toczące się w niej współcześnie życie nie napawa optymizmem jej mieszkańców, a znajdujący się tam bazar jest miejscem pracy, centrum życia towarzyskiego i atrakcją dla niewybrednej publiczności. Znamienne w tych kobietach jest to, że wszystkie noszą imię Maria. Nieprzypadkowo autorka dała im imię Marii – Marii cierpiącej, tej od krzyża. Każda z nich bowiem cierpi i inny jest to rodzaj cierpienia. Czarna Mańka cierpi z powodu niemożności bycia matką, Marię Wachelberską dręczą koszmary przeżytej wojny i nękają choroby. Paniopana Mariana dotyka brzemię inności a mała Marysia cierpi, bo nie tak wyobrażała sobie świat, w którym przyszło jej żyć”.

Dyskusja na temat książki S. Chutnik wywołał sporo emocji. „To nie powinno mieć miejsca, że kobiety w niektórych środowiskach mają taki start życiowy. Ta literatura rodzi bunt”.

„Opis bazaru jest jednym z lepszych w literaturze. Można go porównać do opisu targu w reymontowskich Lipcach”. „Bazar to odpowiedź na konsumpcję, to underground handlu” – mówi w powieści autorka.

„Całość opowieści brzmi niezwykle wyraziście z uwagi na użyty język nasycony gwarą warszawskiej ulicy i młodzieżowym slangiem. Moją szczególną uwagę, z racji wieku i doświadczeń życiowych, zwróciło to, że autorka powieści, niezwykle młoda osoba (rok urodzenia 1979), potrafiła w tak niewiarygodnie wnikliwy sposób opisać stadium starości. Opisała trafnie w najdrobniejszych szczegółach i dojmująco szczerze”.

Na zakończenie dyskusji uczestnicy opowiedzieli o losach ludzi z ich bliskiego otoczenia.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE